Oboren rekord u plovidbi jedrilicom

Izvor: B92, 26.Jan.2008, 02:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oboren rekord u plovidbi jedrilicom

Francuz Fransis Žojon postavio je novi svetski rekord u samostalnoj plovidbi jedrilicom oko zemljine kugle.

Francuz je stigao na odredište u crvenom trimaranu IDEC II, dugačkom 29,5 metara, nakon 57 dana, 13 sati, 34 minuta i šest sekundi, čime je za neverovatnih 14 dana nadmašio dosadašnji rekord koji je držala Britanka Elen Makartur.

Prethodno je Žojon prošao zamišljenu liniju između dve kopnene tačke na engleskoj i francuskoj obali, istu onu na kojoj je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uključen hronometar 23. novembra prošle godine.

"Nemam nikakvu težnju da budem heroj, moja vokacija je da radim svoj posao mornara što je bolje moguće", izjavio je Žojon novinarima po dolasku u luku Brest, na severozapadu Francuske.

"Srećan sam jer sam stigao ranije nego očekivano i što će moj rekord sada biti teže oboriti", dodao je on.

Sam u jedrilici, bez zaustavljanja i dodirivanja kopna, Žojon je napravio krug oko zemljine kugle, optlovivši Afriku, Australiju i Južnu Ameriku, put dugačak 21.600 nautičkih milja (38.900 kilometara).

Tokom putovanja Fransis Žojon oborio je nekoliko rekorda. Prešao je Indijski okean za devet dana, 12 sati i tri minute, a Pacifik za samo 10 dana, 14 sati i 30 minuta.

"Da bi se postigao ovakav rekord, potrebno je pre svega da vas more propusti. Kako ja poštujem more i svoj brod, pošto sam oplovio Zemlju ne zagađujući je, more mi je oslobodilo put", kazao je Žojon.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.