Merkur izbliza (FOTO)

Izvor: B92, 30.Mar.2011, 20:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Merkur izbliza (FOTO)

Američka sonda "Mesindžer" poslala je na Zemlju prvu fotografiju površine Merkura koja je ikada snimljena iz orbite ove male, stenovite planete, prenosi AP.

Na fotografiji, koju je "Mesindžer" snimio tokom jučerašnjeg dana, može se videti pustinja sa kraterima na južnoj hemisferi Merkura.

"'Mesendžer' je snimio istorijsku fotografiju planete Merkur. To je prva fotografija planete najbliže Suncu koja je snimljena iz svemirske letilice u orbiti", saopštila je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << NASA.

Najnovija fotografija Merkura prikazuje oblast blizu južnog pola planete. U gornjem, desnom uglu slike vidi se krater Debisi, širok 85 kilometara, iz kojeg izbijaju svetlosni zraci.

Zapadno od njega je manji krater Matabej, širok oko 24 kilometra, poznat po svojim "neobičnim tamnim zracima".

Fotografija je objavljena na vebsajtu misije "Mesindžer" kojim rukovodi Laboratorija primenjene fizike Univerziteta Džons Hopkins zadužena od strane NASA da obavlja monitoring leta.

Reč je o prvoj od 363 fotografije koje je "Mesindžer" snimio tokom šestočasovnog posmatranja Merkura i koje NASA planira da danas predstavi na konferenciji za štampu.

"Mesindžer" je ušao u Merkurovu orbitu 17. marta, nakon putovanja koje je trajalo više od šest i po godina. Američka sonda vredna 446 miliona dolara provešće najmanje godinu dana proučavajući Merkur iz orbite.

Ona se nalazi na izrazitno eliptičnoj orbiti, koja je na najbližoj tački primiče Merkuru na svega 200 kilometara, dok je na najudaljenijoj vraća unazad 15.000 kilometara.

Prva faza naučne misije biće pokrenuta 4. aprila, kada će "Mesindžer" početi da mapira površinu Merkura, proces koji će zahtevati snimanje oko 75.000 fotografija. Naučnici se nadaju da će im sonda pomoći da odgonetnu tajne o geologiji, nastanku i istoriji ove male planete. NASA nije istraživala planetu Merkur iz svemira više od tri decenije, kada je sredinom 70-ih lansiran "Mariner 10".

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Prva fotografija Merkura snimljena iz njegove orbite

Izvor: SrbijaNet.rs, 30.Mar.2011

Američka sonda "Mesendžer" poslala je na Zemlju prvu fotografiju površine Merkura koja je ikada snimljena iz orbite ove male, stenovite planete, prenosi AP. Na fotografiji, koju je "Mesendžer" snimio tokom jucerašnjeg dana, može se videti pust sa kraterima na južnoj hemisferi

Nastavak na SrbijaNet.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.