
Izvor: S media, 03.Nov.2010, 20:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Masažom u vodi do lakšeg porođaja, a ništa ne košta
Da li će sedenje u vodi i stajanje prilikom rađanja postati redovna praksa u porodilištima u Srbiji, teško je predvideti u ovom trenutku?
A osim što ništa ne košta i nije potrebno zakazivanje, ovakav porođaj je u odnosu na popularni epidural mnogo jednostavniji jer se kod drugog injekcija epidurala ubrizgava blizu kičme.
JEDNOSTAVNO - Kliničko-bolnički centar “Zvezdara” je zasad jedini u Srbiji gde žene mogu na svet da donesu novorođenčad u vodi. Iako >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << je ovaj metod porođaja uveden još pre deset godina, malo se za njega zna.
Svaka trudnica koja želi može da dođe da se porodi u ovoj bolnici na manje bolan način - u vodi. Dovoljno je da izrazi želju, a onda će lekari pregledom da utvrde da li ispunjava uslove. Ne mora da zakazuje i plaća ovakvu vrstu tretmana, pogotovo što bi dnevno moglo da se u specijalnoj kadi porodi nekoliko desetina trudnica.
- Kada prođe neophodne preglede, porodilja treba da bude bar tri do četiri centimetra otvorena da bismo je postavili u kadu. Temperatura vode je 37 stepeni pošto mora da se imitira temperatura tela da beba ne bi osetila veliku razliku prilikom izlaska iz majke. Topla voda još ubrzava otvaranje grlića materice, pa i sam porođaj. U kadi postoje mlazevi vode koji masiraju trudnicu i ublažavaju joj bolove prilikom kontrakcije. Za to vreme mi osluškujemo rad bebinog srca i pratimo aparatima da li je sve u redu. Kad već počne porođaj, vraćamo je na sto za porođaj da se porodi - objašnjava dr Aleksandra Mladenović, načelnica Bolnice za ginekologiju i akušerstvo u ovoj ustanovi.
Ona dodaje da majke ponekad insistiraju da ceo porođaj završe u vodi i na njihovo insistiranje, bolnica im izlazi u susret, takođe bez posebne nadoknade i zakazivanja.
Osim ovoga, KBC “Zvezdara” i Ginekološko-akušerska klinika “Narodni front” dobili su nove stolove koji na drugi način olakšavaju ovaj bolan proces za većinu žena.
- Novi stolovi imaju mogućnost okretanja, pa ih vrlo često okrećemo u položaj kao da žena stoji. Tako joj je udobnije jer beba treba da izađe nadole, a i nama je lakše da obavimo bilo kakvu intervenciju ili ušivanje, ako je neophodno, odmah posle porođaja. Samo okrenemo sto i podesimo ga i on je spreman za operaciju - kaže načelnica porodilišta u GAK “Narodni front” Snežana Rakić.
Međutim, ni u jednom porodilištu sem zvezdarskog nemaju kadu za porođaj, niti to smatraju neophodnim. Ista je situacija i u Nišu, gde ne planiraju nikakve novine, s obzirom na to da nemaju ni epidural. U Novom Sadu ne postoji kapacitet za kadu jer kod njih preko 6.000 majki godišnje donese bebe na svet.
Šta budući roditelji treba da znaju
USLOVI - Da bi porođaj mogao da bude izveden u vodi, neophodni su sledeći uslovi:
- porodilja ne sme dugo da bude bez vodenjaka
- cervikalni i vaginalni bris moraju da budu u redu
- žena mora da bude kardiovaskularno stabilna
- ne sme da ima mnogo nizak pritisak
- štitna žlezda mora da joj bude zdrav