Mali robot Kirobo se vratio iz svemira

Izvor: B92, 13.Feb.2015, 18:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mali robot Kirobo se vratio iz svemira

Kirobo, prvi humanoidni robot-astronaut, vratio se na Zemlju nakon 18-mesečnog boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Mali japanski robot se otisnuo u svemir u avgustu 2013. i zajedno je sa posadom MSS učestvovao u nizu eksperimenata s ciljem da se utvrdi potreba za "društvenim robotom" u situacijama dugotrajne izolacije.

Kirobo je dizajniran da održava konverzaciju na sasvim prirodan način, podsetio je njegov tvorac, robotičar Tomotaka Takahaši, koji je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na razvoju ovog projekta sarađivao sa Univerzitetom u Tokiju, reklamnom agencijom Dentsu i automobilskom industrijom Tojota.

Kirobo je na MSS pravio društvo astronautu Koičiju Vakati, a svemirska svakodnevnica ovo dvoje "prijatelja" mesecima je uveseljavala male Japance.

Pre nego što je lansiran u svemir, 34 centimetara "visok" robot dao je izjavu za novinare u kojoj je napomenuo da će to bili "mali korak za njega, a veliki skok za robote".

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.