Loše navike roditelja za gojaznu decu

Izvor: B92, 20.Jul.2009, 17:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Loše navike roditelja za gojaznu decu

Odnosi između roditelja i dece istog pola tokom prvih godina života mogli bi da budu glavni faktor u razumevanju gojaznosti kod dece, pokazali su rezultati istraživanja grupe britanskih naučnika s univerziteta u Plimutu.

Istraživanje tokom koga je tri godine praćeno 226 porodica pokazalo je da se ne radi samo o naslednim faktorima, već i o odnosima i slici koju dete ima o svom roditelju istog pola i njegovom ponašanju vezanom za ishranu.

Naučnici su zaključili >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da su devojčice čije se majke svrstavaju među "gojazne osobe" u kliničkom smislu izložene većoj opasnosti da imaju problema s telesnom težinom u detinjstvu, kao i dečaci čiji su očevi gojazni ili imaju problema sa viškom kilograma.

Istraživanje je, međutim, pokazalo da ta povezanost ne postoji između majki i njihovih sinova, kao ni između očeva i kćerki, na osnovu čega se može zaključiti da na pojavu gojaznosti kod dece više utiču loše navike nego genetika.

Tim naučnika iz Plimuta ističe da istraživanje daje dragocene informacije za sprečavanje pojave gojaznosti, pre svega u Velikoj Britaniji, gde je njena stopa jedna od najvećih u Evropi.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Loše navike roditelja utiču na gojaznost dece

Izvor: S media, 20.Jul.2009

Odnosi između roditelja i dece istog pola tokom prvih godina života mogli bi da budu glavni faktor u razumevanju gojaznosti kod dece, pokazali su rezultati istraživanja grupe britanskih naučnika s univerziteta u Plimutu...Istraživanje tokom koga je tri godine praćeno 226 porodica pokazalo je da...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.