Kina u problemu: 80% kliničkih ispitivanja lekova je fabrikovano

Izvor: B92, 03.Okt.2016, 12:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina u problemu: 80% kliničkih ispitivanja lekova je fabrikovano

Istraga koju je sprovela Vlada Kine pokazala je da je više od 80 odsto podataka korištenih u kliničkim studijama kojima su ispitivani novi lekovi – lažno.

Izveštaj otkriva prevare na gotovo svim nivoima i pokazuje da su neke farmaceutske kompanije krile ili brisale izveštaje potencijalno opasnih nuspojava i manipulisali podacima o rezultatima kliničkih studija.

U svetlu novih otkrića, otkazana je masovna proizvodnja 80 odsto novih lekova.

Istraga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koju je sprovela kineska Državna agencija za hranu i lekove ispitala je podatke 1.622 klinička istraživanja novih farmaceutskih proizvoda koji su čekali na dozvolu za masovnu proizvodnju.

Otkriveno je da 80 odsto podataka nije uspelo da ispuni zahteve za pravilnu analizu. Ne samo da se pokazalo da su mnogi “novi” lekovi samo kombinacija postojećih, nego se ispostavilo da su mnogi rezultati kliničkih studija napisani pre samog izvođenja ispitivanja i da se podacima jednostavno manipulisalo tako da se poklapaju s onim što su kompanije želele da “otkriju”.

Što je najgore, gotovo svi uključeni u ta istraživanja – od naučnika, do čelnika kompanije – snose neki nivo odgovornosti. Čak je i trećina “nezavisnih” istraživača bila saučesnik fabrikacije rezultata.

Drugim rečima, kineska farmaceutska industrija je u velikom problemu, a u pitanje su dovedeni čak i lekovi koji su ranije dobili dozvolu.

Zasad je izveštaj Agencije objavljen samo na kineskom jeziku u tamošnjem ekonomskom biltenu, ali se očekuje da uskoro bude objavljen i na engleskom.

Lu Lijang, stručnjak za zdravstvo Kine, tvrdi da je ovaj problem javna tajna.

“Domaće tržište za farmaceutske kuće sa Zapada u Kini je ili suviše sužen generičkim proizvodima koji se već dugo nalaze u ponudi ili se okreće oko zajedničke proizvodnje stranih i domaćih kompanija”, kaže Lijang.

“Moguće je i da kineske farmaceutske fabrike čuvaju formule određenih lekova čiji su patenti istekli. Ovde se ne radi na razvoju lekova na isti način kao na Zapadu. Mislim da rezultati ove studije nisu preuveličani”.

Iako tradicionalna kineska medicina nije obuhvaćena istragom, pojedini smatraju da je situacija u ovoj praksi još gora, jer ju je teže zakonski regulisati.

“Nije reč samo o lekovima”, kaže Lijang. “U Kini je sve lažno, a ako postoji neki profit u farmaciji, onda će neko lažirati i lekove”.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kineski prevaranti: 80% kliničkih ispitivanja lekova lažno!

Izvor: Vesti-online.com, 03.Okt.2016

Istraga koju je sprovela Vlada Kine pokazala je da je više od 80 odsto podataka korišćenih u kliničkim studijama kojima su ispitivani novi lekovi - lažno...Izveštaj otkriva prevare na gotovo svim nivoima i pokazuje da su neke farmaceutske kompanije krile ili brisale izveštaje potencijalno opasnih...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.