Izvor: Nezavisne Novine, 22.Dec.2015, 15:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li ste znali tajne Rotenburga? (FOTO)
Veličanstveni, bajkoviti i tihi Rotenburg je dočekao je XXI vijek s brojnim srednjovekovnim kapijama i tornjevima opasanim zidom dugim čak tri kilometra.
Puno ime ovog grada glasi Rotenburg povrh Taubera (Rothenburg ob der Tauber), a bukvalan prevod njegovog imena znači „Crvena tvrđava iznad Taubera“. Tragove nastanka njegovog imena vidimo i danas, iako je su temelji grada postavljeni još 1070. godine – nazvan je po crvenim krovovima kuća koje su se uzdizale >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << iznad rijeke Tauber.
Danas je Rotenburg dom malom broju porodica (u njemu živi svega oko 22.000 ljudi), ali je on jedna od najpoznatijih i najljepših varoši u Njemačkoj. Razlog za to ne treba tražiti dugo: ovaj grad kao da je ostao zamrznut u nekom izgubljenom i zaboravljenom vremenu.
Obrise koje vidimo danas Rotenburg je dobio u svojih prvih sto godina postojanja, tokom vladavine dinastije Štaufer, kada je najprije izgrađena osnova tvrđave, pa Crkva Sv. Jakuba, a potom i Bijela i Markusova kula sa Rderovim lukom. U vijekovima koji su uslijedili, Rotenburg je dobio franjevački manastir i bolnicu, tri pijace, a postao je dom brojnih zanatlija. Zahvaljujući svemu tome, u jednom trenutku je u prelijepom gradu iznad rijeke Tauber živjelo čak 14.000 ljudi.
Međutim, dugotrajan i veličanstven procvat Rotenburga nije mogao trajati zauvijek. On je pretrpio značajnu štetu 1356. godine, kada je pogođen zemljotresom, a u XVII vijeku se stanovništvo ovog grada suočilo s novim problemima – nije ih zaobišao tridesetogodišnji rat. Naime, grof od Tilija želio je da 40 hiljada katoličkih vojnika uđe u protestantski Rotenburg i grad je ubrzo pao. Iako ga je grof s vojskom napustio vrlo brzo, Rotenburg je pogodila kuga, zbog koje je umrlo više ljudi nego što je to bio slučaj u ratu. Tako je ovaj prelijepi grad izgubio i novac i moć i dugo ostao u fazi razvoja u kojoj je bio u XVII veku.
(NN/nationalgeographic.rs)
Nastavak na Nezavisne Novine...








