Izvor: B92, 22.Dec.2011, 20:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
CERN: pronađena nova čestica
Jedan od dva velika sudarača čestica – Atlas, uspeo je da uhvati česticu u čije postojanje su fizičari godinama verovali, ali je nikada nisu videli u „divljini".
Čestica, nazvana Chi_b, detektovana je uz pomoć podataka sakupljenih iz preko million sudara unutar LHC-a.
Otkriće predstavlja potvrdu efikasnosti fizičara u pretrazi i proveri podataka dobijenih iz sudarača što je veoma važno za dalju potragu za Higisovim bozonom, takozvanom Božijom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << česticom – komponentom koja bi mogla da objasni zašto univerzum poseduje masu.
Fizičari skreniraju rezultate dobijene iz velikih sudarača tražeći neobične signale koji mogu biti rezultat visoko-energetskih sudara čestica.
Nova čestica predstavlja važno otkriće za naučnike, ali i krucijalan korak u misiji popunjavanja praznina koje postoje u shvatanju moderne fizike.
"Ovo otkriće izuzetno je interesantno zbog onoga što nam govori o sili koja spaja atomsko jezgro zajedno sa protonima i neutronima. To je sila koja drži kvark I anti-kvark spojenim”, izjavio je profesor Rodžer Džouns, fizičar iz CERN-a.
"Što smo bolji u razumevanju jačine sile, bolje ćemo razumeti veliki deo podataka koji su pred nama, a svi ti podaci samo su pozadina mnogo većih otkrića – poput Higsovog bozona. Svi ti novi podaci pomoćiće nam da shvatimo šta imamo i šta nam je potrebno da bi smo došli do "nove” fizike”, zaključio je Džouns.
Otkrivanje čestica poput ove vrlo je važno pošto ona popunjava postojeće rupe u Standardnom Modelu – načinu na koji fizičari danas posmatraju i shvataju fiziku.





