Izvor: B92, 25.Jul.2023, 09:03
Beograđanin otkrio detalje rada u Hrvatskoj: "Rekli su mi da vole Srbe"
Veliki broj sezonskih radnika iz Srbije odlazi u Hrvatsku preko leta kako bi radili, pa odatle donose razna iskustva.
Jedan kuvar iz Beograda je otkrio kako izgleda odlazak tamo, kao i kako se uklopio u novu sredinu, ali i koliko može da zaradi.
"Papirologiju smo brzo rešili, prijavljen sam, ide mi staž, a cela plata mi ide na račun. Imam osiguran odličan smeštaj i dva obroka u restoranu. Uslovi su u svakom smislu puno bolji nego u Srbiji, a skoro sve moje kolege >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ovde su već sedam-osam sezona. Planiram ostati ovde što duže, možda čak i nekoliko godina", rekao je on.
Priznaje i da je na početku bio skeptičan, ali nakon razgovora sa prijateljem iz Pule, shvatio je da Istrani vole Srbe, te da sigurno neće biti problema.
"Vole naše devojke, obožavaju naš akcenat. Svi su jako ljubazni prema nama, čak i više od toga", izjavio je i dodao da su u kuhinji uglavnom ljudi iz Srbije, ali ima i dosta Makedonaca.
"Zarada kuvara kreće se u rasponu od 1.800 do 3.000 evra, dok iskusni kuvari zarađuju i do 5.000 evra mesečno. Najveće plate imaju šefovi kuhinja na luksuznim jahtama, oni mogu zaraditi mesečno i po deset, čak i dvanaest hiljada evra. Kod konobara je nešto drugačije i plate su im niže, ali imaju bakšiš, tako da na kraju meseca i oni zarade prosečnu kuvarsku platu. A ako je dobra sezona, zarade i više od nas. Ne bi niko dolazio za manje od dve hiljade evra mesečno", zaključuje ovaj kuvar.
Iako nekad radi bez slobodnog dana, zbog velikih gužvi, njemu to ne pada teško, jer su mu smene podeljene na četiri sata pre podne i isto toliko popodne, pa uvek ima vremena i za plažu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.












