Astronauti čak osam sati šetali svemirom

Izvor: B92, 08.Nov.2015, 20:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Astronauti čak osam sati šetali svemirom

Dvojica američkih astronauta provela su u petak u svemirskoj šetnji, izvan Međunarodne svemirske stanice (ISS), gotovo osam sati u pokušaju zaustavljanja isticanja opasnog amonijaka iz glavnog sistema za hlađenje, saopštila je NASA

Glavnokomandujući svemirske stanice Skot Keli i inženjer Kjel Lindgren isključili su rezervni sistem za hlađenje koji je bio u upotrebi od 2012, i zaustavili su isticanje amonijaka u jednom od osam glavnih prstenova za hlađenje na ISS-u. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

U maju 2013. druga posada je zamenila neispravnu pumpu, a tokom maratonske svemirske šetnje u petak, Keli i Lindgren su glavni sistem za hlađenje ponovo napunili amonijakom i aktivirali ga. Prilikom paljenja sistema za hlađenje ‘pobeglo’ je tek nekoliko ‘pahuljica’ amonijaka.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Astronauti čak osam sati "šetali" svemirom

Izvor: Vesti-online.com, 08.Nov.2015

Dvojica američkih astronauta provela su u petak gotovo osam sati u svemirskoj šetnji, izvan Međunarodne svemirske stanice (ISS). Kako je saopštila NASA, oni su pokušavali da zaustave isticanje opasnog amonijaka iz glavnog sistema za hlađenje...Glavnokomandujući svemirske stanice Skot Keli i inženjer...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.