Antarktik je bogat dijamantima?

Izvor: B92, 17.Dec.2013, 22:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Antarktik je bogat dijamantima?

Na Antarktiku je pronađena vrsta stene koja u sebi često sadrži dijamante, saopštili su naučnici koji istražuju mineralna bogatstva ledenog kontinenta.

Ugovorom o Antarktiku i povezanim sporazumima zabranjena je svaka vojna, ali i rudarska aktivnost na jedinom nenaseljenom kontinentu na Zemlji, koji je sačuvan za naučna istraživanja i životinjski svet, od pingvina do foka.

U članku objavljenom u časopisu "Nature Communications", tim australijskih istraživača >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << navodi da je u istočnom Antaktiku otkrio depozite kimberlita, retke magmatske stene koja je dobila naziv po južnoafričkoj oblasti Kimberli, gde je prvi put iz nje eksploatisan dijamant.

"Ovo je prvi dokaz o postojanju kimberlita na tlu Antarktika", navode naučnici, ističući da su do otkrića došli u planinama Princ Čarls.

Kako prenosi Rojters, tokom dozvoljenog geološkog istraživanja nije pronađen nijedan dijamant.

Kimberlit, stena vulkanskog porekla, koja se nalazi duboko ispod površine Zemlje, dosad je pronađen na svim kontinentima.

Ova stena je i potvrda razdvajanja kontinenata. Oblast istočnog Antarktika je nekada bio deo superkontinenta Gondvane, koji je uključivao Afriku, Južnu Ameriku, Australiju i Indiju.

Mnogi minerali, uključujući platinu, zlato, bakar, gvožđe i ugalj, prethodno su pronađeni na Antarktiku.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.