Anoreksija kao moda

Izvor: B92, 28.Feb.2011, 19:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Anoreksija kao moda

Poremećaji u ishrani se (i) među nemačkom omladinom dešavaju pre svega – devojkama. Jer njihov ideal izgleda stvoren je na osnovu Fashion TV-a. Zato su anoreksija i bulimija česte pojave.

- Već sam bila na dijeti.

- I ja sam bila na dijeti, na početku nisam jela ama baš ništa.

- Ja nisam bila zadovoljna svojim telom.

- To je neka vrsta diktata grupe – većina je mršava, i onda i ti želiš da budeš mršava, osećaš se debelo.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
- Pa vidimo manekenke kakve su na slikama.

Ovo su neki od odgovora u našoj anketi među učenicama jedne srednje škole. Poslednjih 50 do 60 godina ljudske civilizacije su donele fatalni razvoj predstave o ženskoj lepoti. Za razliku od hiljada godina civilizacije koje su prethodile, u kojima lepa žena nije mogla da se zamisli bez punoće forme, poslednjih pedeset godina su obeležene težnjom za prazninom, za majicom broj 32, za eteričnim, dugačkim kostima, za figurom Tvigi, za grančicom, za slamkom.

Industrija je iskoristila činjenicu da je u naše vreme lakše biti punačak nego mršav i potrudila se da nas snabde svim sredstvima za postizanje koščatog stasa, a kao uzore zadala mladima neuhranjene manekenke i modele. Diktat grupe, koji je malopre pomenula jedna učenica, čini svoje: u Nemačkoj više od 100.000 žena između 15 i 35 godina starosti muči anoreksija, a oko 600.000 žena bulimija.

Bulimija – psihički ventil

Studija univerziteta u Jeni je pokazala da devojke praktično odrastaju praćene izraženom brigom za sopstvenu figuru. U Nemačkoj, poremećaji su zabeleženi kod 35 odsto svih ispitanih učenica, ali je interesantno da je u zapadnoj Nemačkoj ugroženo 56 odsto učenica, a u istočnoj Nemačkoj samo njih 30 odsto.

Kada je reč o bulimiji, žene su najčešće svesne da ona predstavlja okidač, ili psihički ventil, ali ne mogu da joj se otmu: „Upravo sam uspešno obavila izuzetno odgovoran zadatak. Za to, međutim, uopšte nisam pohvaljena – šefovi nisu reagovali. Poželela sam da samu sebe nagradim, i prvo što sam ugledala bile su praline. Ne znam tačno koliko sam pojela, ali količina je bila tolika da sam na kraju morala sve da povratim", priča nam jedna dama.

Stručnjaci upozoravaju da u medijima mora biti više reči o štetnosti, a ne samo o prednostima, primene mera i metoda za regulisanje telesne težine kao što su dijete, post, sport ili uzimanje medikamenata za mršavljenje. Postoji velika i moćna industrija koja tim merama i metodama ostvaruje dobru zaradu i koristi to što se u osetljivoj fazi puberteta gubi realistično opažanje sopstvenog tela i dolazi do poremećaja telesne šeme.

Autor: Saša Bojić

Odg. urednik: Nemanja Rujević

Izvor: DeutscheWelle

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.