Amerikanci o Nikoljdanu: To je post!

Izvor: B92, 05.Dec.2012, 13:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amerikanci o Nikoljdanu: To je post!

Jedan čikaški list objavio je tekst o Nikoljdanu i srpskim običajima vezanim za taj praznik.

Novinar Dejvid Hemond iz novina Sun Times iz Čikaga objašnjava da je sveti Nikola zaštitnik mnogih, uključujući mornare, pekare i decu. Njegov praznik slavi se 6. ili 19. decembra u zavisnosti od kalendara – Gregorijanskog ili Julijanskog.

Evo kako on piše o tom prazniku.

“Iako će ovog četvrtka (6. decembar) Dan svetog Nikole biti obeležen u većem delu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sveta, čikaška pravoslavna srpska zajednica, proslaviće ga 19. decembra.

Na Nikoljdan se posti, što znači da možete jesti divnu hranu, ali bez mesa.

Dragan (Deni) Kovačević i Jelena Mojsilović vode City Fresh Market koji pravi mnoga tradicionalna, mahom veganska, jela za ovaj srpski praznik.

Žito –skuvana pšenica sa mlevenim orasima – skromna je poslastica na ovaj dan, ali kremasta i veoma ukusna.

Kovačević mi je rekao: 'žito je prva stvar koju Srbi jedu kada idu jedni drugima u posete na Nikoljdan. Kada ulaze na vrata, ljudi uzimaju po kašiku žita i jedu ga u spomen na upokojene članove porodice'.

Pošto pšenica ‘umire’ u zimu, a raste ponovo u leto, to je prirodna metafora vaskrsenja. U City Fresh-u mogu se kupiti kutijice sa žitom.

Prema Mojsilovićevoj, jedno od najpopularnijih nikoljdanskih jela je posna sarma, jelo od listova domaćeg kiselog kupusa punjenih povrćem. To je lagan obrok, ali prepun ukusa.

Prelepi hlebovi, kolači i štrudle takođe prate posni praznik, kako i priliči svecu zaštitniku pekara. Njima se ne dodaju mlečne prerađevine, ali su peciva tako bogata, da puter uopšte ne nedostaje.

Vino i šljivovica se takođe služe, neretko topli, uz malo šećera.

Inače, u toku je srpski post koji je počeo 29. novembra, a poslednji dan je 6. januar, odnosno dan pre nego što Srbi proslave Božić.

Tokom ovog vremena City Fresh Market nudi sve nikoljdanske specijalitete. Ishrana tokom posta je tradicionalno “veganska”, a takav režim postojao je vekovima pre nego što je taj termin popularizovan. Uz to, sve je mnogo ukusnije nego što biste mogli i da zamislite.

Ovakva ishrana je moj način posta”.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Amerikanci o Nikoljdanu: To je post!

Izvor: Vesti-online.com, 05.Dec.2012

Jedan čikaški list objavio je tekst o Nikoljdanu i srpskim običajima vezanim za taj praznik. Novinar Dejvid Hemond iz novina Sun Times iz Čikaga objašnjava da je sveti Nikola zaštitnik mnogih, uključujući mornare, pekare i decu. Njegov praznik slavi se 6. ili 19. decembra u zavisnosti od kalendara...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.