Skuvajte lekovitu JESENJU KAFU od žira: Okrepljuje organizam i poboljšava krvnu sliku, pomaže kod problema sa ŠTITNOM ŽLEZDOM

Izvor: SrbijaDanas.com, 12.Okt.2023, 21:53

Skuvajte lekovitu JESENJU KAFU od žira: Okrepljuje organizam i poboljšava krvnu sliku, pomaže kod problema sa ŠTITNOM ŽLEZDOM

Malo je poznato da žir, plod koji tokom oktobra možemo naći u gotovo svakoj listopadoj šumi ili u parkovima, ima izrazita lekovita svojstva koja su odlična kod najčešće bolesti savremene žene, štitne žlezde, ali i anemije.

Hranljiva i lekovita svojstva hrastovog žira poznata su od davnina. Stari narodi nazivali su hrast: hlebno drvo. Od hrastovog žira pravila se izvrsna hrana, ne samo za stoku, već i za ljude. Pekao se hleb i pravilo ukusno pecivo.

Pored >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << toga jedna od alternativa za ljubitelje kafe, od davnina je poznata, a u pitanju je kafa od žira koja, takođe, ima mnogobrojna lekovita svojstva.

Za početak, treba da napravite malu zalihu mlevenog žira i da svakog dana kuvate po jednu kašičicu. Anemičnim osobama preporučuje se da ovo rade dva puta dnevno i već nakon nedelju dana osetićete značajno poboljšanje kada je u pitanju štitna žlezda, piše MyHealthyFoodTips.com.

"Zrele plodove prvo treba propržiti, oljuštiti, a zatim samleti u jakom blenderu. Kada pripremate napitak, stavite vodu da proključa, dodajte kašičicu mlevenog žira, pa kuvajte desetak minuta. Procedite napitak i spremni ste za prirodno lečenje štitne žlezde.

U napitak možete da dodate malo šećera ili mleka, ali je najbolje piti ga bez dodataka", recept je žene koja je pomoću ovog napitka uspela značajno da popravi zdravlje.

Nauka je več dokazala da žir sadrži dosta aktivnih materija, a najvažnije od njih su ogromne količine gvožđa, bakra, fosfora i kalijuma.

–    ANEMIJE (sideropenijska) koja se javlja kao posledica nedovoljnog unosa Fe u organizam ili gubitkom Fe. Da bi se olakšala apsorpcija Fe potrebno je u oganizam unositi vitamini C,D,K,kao i Mg. Kod ovog poremećaja preporučuje se žir u obliku kafe, prema uputstvu na pakovanju.

–    RAHITIČNOSTI kod dece i adolescenata, zbog sadržaja makro i mikroelemenata u žiru. Preporučuje se duža upotreba u ishrani u obliku mešavine kafe od žira i meda u istom odnosu, kao namaz.

–    KOSTOBOLJE I BOLOVA U ZGLOBOVIMA ako nisu fizičkog porekla. Za ova oboljenja bitno utiče kvalitet ishrane i umerena fizička aktivnost. Osobe u čijoj ishrani preovladavaju namirnice kiselog porekla, uglavnom imaju ova obolenja. Preporučuje se u ishrani korišćenje bilo kog proizvoda od žira.

–    TRUDNOĆE I DOJENJA Tri meseca pred porođaj potreba za Fe se naglo povećava. Ako trudnica nedovoljno unosi Fe ishranom, organizam će uzimati iz depoa. Time se slabi imunosistem majke. Osim toga P,Ca i drugi minerali služe za izgradnju kostiju ploda u utrobi trudnice. Korišćenjem ploizvoda od žira, prvenstveno kafe sa medom, nadoknadjuje se deficit Fe. Upotreba proizvoda od žira preporučuje se i za vreme dojenja.

–    ŽENA SA MENSTRUALNIM PROBLEMIMA. Sa gubitkom krvi, odlivima dolazi i do deficita Fe koji bi se trebao nadoknaditi kvalitetnom ishranom. Najefikasnija i najbrža nadoknada Fe može se postići korišćenjem kafe od žira sa medom.

–    PROBLEMA U PROBAVNOM SISTEMU. Korišćenjem proizvoda od žira, naročito Kosmajskog šejka bićete oslobođeni gasova, nadutosti i kiselosti u probavnom sistemu. Kosmajski šejk ubrzava metabolizam, sagorevanje masti i vrši redukciju telesne mase.

–    SPOLJAŠNJIH I UNUTRAŠNJIH HEMOROIDA. To je jedan od problema koji nastaje u probavnom sistemu, kao posledica neadekvatne ishrane i fizičke aktivnosti. Korišćenjem žira u ishrani, otklonićete probleme u probavnom sistemu a time  nestaće i pojava hemoroida. Na Vama je da imate redovno i fizičke aktivnosti.

–    RADA ŠTITASTE ZLEZDE. Zvanična medicina ne prihvata terapiju ishranom kod obolenja štitaste žlezde. Dobijene povratne informacije od korisnika žira u ishrani, ukazuju da dolazi do povoljnijih rezultata. Trebalo bi sprovesti naučno istraživanje koje bi proverilo tezu o uticaju ishrane sa žirom na stabilizaciju rada štitaste žlezde.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.