Sindrom SMRTI U KREVECU je NOĆNA MORA svakog roditelja - Lekari konačno otkrili UZROK, pa ponudili savete za PREVENCIJU

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Dec.2023, 16:50

Sindrom "SMRTI U KREVECU" je NOĆNA MORA svakog roditelja - Lekari konačno otkrili UZROK, pa ponudili savete za PREVENCIJU

Sindrom iznenadne smrti kod dece javlja se kod jednog do pet na 100.000 živorođene dece u Srbiji. Najčešće se dešava da deca preminu u snu, zbog čega lekari upozoravaju da ne treba da spavaju na stomaku, već na leđima ili na strani. Krevetac, odnosno, dušek, mora da bude tvrd. U krevetiću ne treba da budu one zeke, mede, jastuci, sve što može da detetu prignječi disajne puteve.

Revolucionarno novo istraživanje je možda rešilo misteriju sindroma iznenadne smrti >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << odojčadi (SIDS-a).

Takođe poznat kao "smrt u krevecu", SIDS je iznenadna i neobjašnjiva smrt naizgled zdrave bebe, obično u prvih šest meseci njenog života.

Stanje se generalno javlja kada dete spava, a mnogi medicinski radnici veruju da se ovaj fenomen dešava zbog defekta u mozgu koji kontroliše tok sna i disanja.

Prema klinici "Maio", smatra se da ako dete prestane da diše tokom spavanja, defekt sprečava bebu da se trgne ili probudi.

Istraživači veruju da su potvrdili ovu teoriju analizirajući uzorke krvi novorođenčadi koja su umrla od SIDS-a i drugih nepoznatih uzroka i upoređuju ih sa krvlju uzetom od zdravih beba.

U novoj studiji koju je objavio časopis "Lancet eBioMedicine", otkrili su da je aktivnost enzima zvanog Butirilholinesteraza (BChE) bila značajno niža kod beba koje su umrle od SIDS-a, u poređenju sa zdravim bebama i onima koji su umrle usled nekih drugih uzroka.

BChE igra glavnu ulogu pri buđenju mozga, što objašnjava zašto se SIDS obično javlja tokom spavanja.

Stoga se smatra da niski nivoi enzima smanjuju sposobnost deteta da se probudi, povećavajući rizik od SIDS-a.

Još od davnina, roditeljima je savetovano da polažu bebe na leđa pre spavaja, drže igračke i ćebad van kreveca i ne dozvoljavaju da se pregreju u nastojanju da spreče tragičan ishod uzrokovan ovim sindromom.

Uprkos takvim merama opreza, mnoga deca su i dalje umirala, a roditelji su nastavljali da žive sa ogromnom krivicom pitajući se da li su mogli da spreče smrt svog deteta.

Dr Karmel Harington, koja je vodila ovu studiju, izgubila je sopstveno dete od SIDS-a pre 29 godina.

- Porodice sada mogu da žive sa saznanjem da to nije njihova greška - rekla je doktorka.

U studiji, istraživači su napisali - Rezultati ovog istraživanja stvaraju mogućnost za identifikaciju novorođenčadi koja su u riziku od SIDS-a i otvaraju nove puteve za buduća istraživanja specifičnih sindroma ovog tipa.

Oni se sada nadaju da će napraviti test za identifikaciju beba koje su u opasnosti od SIDS-a u nastojanju da iskorene ili bar smanje broj smrtnih slučajeva u budućnosti.

Prema NHS-u, oko 200 beba umre iznenada svake godine od SIDS-a.

"The Lullaby Trust", koji nudi specijalističku podršku ožalošćenim porodicama i deli stručne savete o bezbednom spavanju beba, rekao je da je, dok je istraživanje u toku, „najbolji savet za sve porodice sa bebama da slede savete za bezbedno spavanje zasnovane na dokazima kako bi smanjili rizik od pojave SIDS-a.

-Ovo uključuje spavanje bebe na leđima, na ravnom, čvrstom i vodootpornom dušeku bez glomaznih posteljina, jastuka ili branika za krevetac.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.