ŠTA DA RADIŠ KAD ZGAZIŠ NA JEŽA: Ovako treba da pružiš PRVU POMOĆ u ovoj situaciji

Izvor: SrbijaDanas.com, 27.Jul.2019, 22:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ŠTA DA RADIŠ KAD ZGAZIŠ NA JEŽA: Ovako treba da pružiš PRVU POMOĆ u ovoj situaciji

Neprijatno iskustvo!

Prijatno uivanje na plaži tokom leta može pokvariti neprijatno iskustno, kada prilikom ulaska u vodu nagazite na morksog ježa.

Kako biste što pre mogli da reagujete, najbolje je da sa sobom uvek nosite pincetu, da biste mogli bodlej da izvadite dok je koža još mekana i vlažna.

Pored pincete, potrebno vam je i sredstvo za dezinfekciju, gaza i flaster.

Ono što je nezgodno kod ježevih bodlji, jeste da one mogu prodreti >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << duboko u tkivo i ostati u rani. Ako se brzo ne izvade i rana dobro ne očisti, može doći do gnojenja. Na ubodenom mestu se obično vide polomljeni delovi bodlji, a oko mesta uboda crvenilo i otok.

Kako ih izvaditi

Mesto uboda treba prvo dezinfikovati alkoholom ili antiseptikom. Za vađenje bodlji treba koristiti pincetu, koju takođe treba sterilisati, a iglice koje se ne mogu izvaditi namažite takozvanom crnom mašću (mast amonijum sulfogirodalata, apotekari znaju o čemu je reč), koja će ubrzati izlazak bodlji iz kože.

Ako se bodlje teško vade, obavezno se javite lekaru da ih očisti jer, ako deo ostane u telu, preti opasnost od ozbiljne infekcije. Ako ste pak sigurni da ste ih sve izvadili, dobro dezinfikujte to područje i namažite neku antibiotsku mast ili prašak za rane, pa uvijte sterilnom gazom i flasterom.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.