PRVA SLAVA U NOVOJ GODINI! Mnogi današnji praznik nazivaju i KOKOŠJI BOŽIĆ - obavezno POVUCITE decu za UVO i napravite KRUG za ŽIVINU

Izvor: SrbijaDanas.com, 02.Jan.2024, 11:27

PRVA SLAVA U NOVOJ GODINI! Mnogi današnji praznik nazivaju i KOKOŠJI BOŽIĆ - obavezno POVUCITE decu za UVO i napravite KRUG za ŽIVINU

Drugog dana nove godine, Srpska pravoslavna crkva i vernici proslavljaju Svetog Ignjatija Bogonosca, često ga obeležavajući kao krsnu slavu. Sveti Ignjatije, takođe poznat kao Ignjatije Antiohijski, bio je treći patrijarh Antiohijske crkve i učenik Svetog Jovana Bogoslova. Srpska pravoslavna crkva obeležava njegovu slavu 2. januara i 11. februara, a običaji vezani za ovaj dan uključuju posebno hranjenje živine i ritualne radnje radi zaštite imetka

Srpska pravoslana crkva >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << i njeni vernici drugog dana nove godine proslavljaju velikog sveca, Svetog Ignjatija Bogonosca. Mnoge porodice ovog mučenika proslavljaju kao krsno ime, koje u narodu označava i Kokošji Boži.

Ignjatije Bogonosac, poznat i kao Ignjatije Antiohijski, istaknuti je hrišćanski svetitelj i treći patrijarh Antiohijske crkve. Nadimak "Bogonosac" proizlazi iz predaje da ga je Isus Hristos kao dete držao u rukama.

Ignjatije Bogonosac je učenik Svetog Jovana Bogoslova. Zajedno sa Polikarpom, episkopom smirnskim, Ignjatije je bio posvećen propovedanju pobožnosti tokom svog episkopskog služenja u Antiohiji.

Ignjatije Bogonosac je zaslužan za uvođenje antifonskog načina pojanja u crkvi, a prema hrišćanskoj tradiciji, taj način pojanja je otkriven Svetom Ignjatiju među anđelima na nebu.

Car Trajan, prolazeći kroz Antiohiju, pokušao je nagovoriti Ignjatija da prinese žrtvu idolima, ali se on odbio odricati svoje vere, zbog čega je bio osuđen na smrt. Posle dugog puta iz Azije do Rima, Ignjatije je pred zverima dao svoj život 106. godine.

Sveti Ignjatije Bogonosac se slavi 29. januara i 20. decembra po crkvenom kalendaru, a u decembru se posebno obeležava prenos njegovih moštiju iz Rima u Antiohiju.

Iako su Persijanci kasnije zauzeli Antiohiju i ponovo preneli mošti u Rim, Ignjatije ostaje prisutan u pravoslavnom verovanju kao svetac koji čini čuda i pomaže onima koji ga prizivaju u pomoć.

Srpska pravoslavna crkva slavi ga 20. decembra i 29. januara po crkvenom kalendaru, odnosno 2. januara i 11. februara po gregorijanskom kalendaru.

Običaji

U našem narodu, danas se ne rade teški poslovi, naročito ženski. Ponegde se ovaj dan, koji obiluje ritualnim radnjama, naziva i Kokošinji dan ili Kokošiji Božić.

Obavlja se niz radnji i običaja radi zaštite kućnog imetka i pernate živine. Hrani se živina na poseban način odnosno u krug napravljen od položenog konopca baca se specijalno spremljeno žito

Ponegde se mesi kolač i deli deci, ali ih prvo povuku za uvo da što više porastu u novoj godini.

Slavi se i kao krsna slava u mnogim porodicama.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.