Međunarodni dan LJUDSKIH PRAVA obeležava se 10. decembra širom sveta - Borba koja NEPRESTANO traje, i nažalost, NIKAD ne prestaje

Izvor: SrbijaDanas.com, 10.Dec.2023, 09:02

Međunarodni dan LJUDSKIH PRAVA obeležava se 10. decembra širom sveta - Borba koja NEPRESTANO traje, i nažalost, NIKAD ne prestaje

Ljudska prava su osnovna prava koja ima svaka osoba, koja se stiču rođenjem, koja su neotuđiva i nedeljiva, svojstvena svim ljudima, bez obzira na državljanstvo, prebivalište, pol, nacionalno ili etničko poreklo, boju kože, veru, jezik, ili bilo koji drugi status.

10. decembra 2023. obeležava se 75 godina od jednog od najrevolucionarnijih globalnih obećanja: Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima (UDHR). Ovaj značajan dokument sadrži neotuđiva prava na koja >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << svako ima pravo kao ljudsko biće - bez obzira na rasu, boju kože, veru, pol, jezik, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno poreklo, imovinsko, rođeno ili drugi status.

Deklaraciju je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija. u Parizu, 10. decembra 1948. i po prvi put navodi osnovna ljudska prava koja treba da budu univerzalno zaštićena.

U decenijama od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima (UDHR) 1948. godine, ljudska prava su postala više priznata i garantovana širom sveta. UDHR je od tada služio kao osnova za prošireni sistem zaštite ljudskih prava koji se danas fokusira i na ranjive grupe kao što su osobe sa invaliditetom, autohtoni narodi i migranti.

Međutim, obećanje UDHR-a, dostojanstva i jednakosti u pravima, bilo je pod stalnim napadom poslednjih godina. Dok se svet suočava sa novim i tekućim izazovima – pandemijama, sukobima, eksplodirajućim nejednakostima, moralno bankrotiranim globalnim finansijskim sistemom, rasizmom, klimatskim promenama – vrednosti i prava sadržana u UDHR-u pružaju smernice za naše kolektivne akcije koje nikoga ne ostavljaju iza sebe.

Inicijativa ljudskih prava 75,  koja traje godinu dana, nastoji da pomeri iglu razumevanja i delovanja ka boljem poznavanju univerzalnosti UDHR-a i aktivizma koji je sa njim povezan. Dostupan na više od 500 jezika, to je najprevođeniji dokument na svetu.

Ako Deklaracija nije obavezujući dokument, inspirisala je više od 60 instrumenata o ljudskim pravima koji zajedno čine međunarodni standard ljudskih prava. Danas opšta saglasnost svih država članica Ujedinjenih nacija o osnovnim ljudskim pravima koja su navedena u Deklaraciji čini je još jačom i naglašava važnost ljudskih prava u našem svakodnevnom životu.

Visoki komesar za ljudska prava, kao glavni zvaničnik Ujedinjenih nacija za prava, i Kancelarija visokog komesara igraju glavnu ulogu u koordinaciji napora za godišnje obeležavanje Dana ljudskih prava.

Pored deklaracija i dokumenata, ono što je najbitnije na ovom svetu jue ljudskost, koju ništa ne može da zameni, empatija, saosećajnost i ljubav, koju jedni drugima treba da pružimo. Čovek čoveku ne treba da bude vuk, već prijatelj. Kad god vam se ukaže prilika, pomozite slabijima od sebe.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Žigmanov: Ustav Srbije zasnovan na ljudskim pravima

Izvor: Danas, 10.Dec.2023

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava i 75 godina od donošenja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima UN, izjavio je da zaštita ljudskih prava treba da bude opredeljenje svakog pojedinca i države.

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.