Izvor: B92, 03.Nov.2014, 17:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dajana fon Firstenberg: Kako sam postala legenda
Čuvena haljina na preklop američke kreatorke Dajane fon Firstenberg početkom godine proslavila je 40. rođendan. Ova slavna dama objašnjava kako je uspela da istraje u svetu mode...
“Neobavezan izgled, zavodljivost i jednostavnost, to je ono što dame žele. Nešto što će biti idealno za posao, sastanke, izlaske, različite svakodnevne situacije”, navodi kreatorka.
Njeni radovi poznati su upravo po tome što slave ženu i ohrabruju je, što doprinose njenoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << emancipaciji. Njene haljine naglašavaju ženske atribute i skrivaju sve mane i upravo zbog toga su i danas toliko voljene i tražene.
“Ja ženama dajem moć i snagu”, objašnjava gospođa fon Firstenberg. “Većina TV emisija objektivizuje žene, i navodi ih da misle da je potrebno da budu kučke kako bi uspele u životu. Ljudi su dolazili sa odvratnim i nakaradnim idejama za emisije, a ja nisam imala nikakvo interesovanje za tako nešto. Televiziju ne volim baš zato što objektivizuje žene, pa je bilo potrebno da izmislim nešto što će u isto vreme odgovarati mladim ženama i poklapati se sa mojim vrednostima. Nadam se da sam stekla njihovo poverenje, to mi je najbitnije”, objašnjava kreatorka.
Uprkos tome što kreirala popularnu haljinu na preklop koja odgovara svim tipovima žena i nosile su je brojne poznate dame, od Mišel Obame do Madone, gospođa fon Firstenberg nema zabluda kada je modna industrija u pitanju. Najbitnije joj je da njeno delo ostane značajno i u današnje vreme.
“Ne možete biti živi a ne prigrliti tehnologiju. Ne znam kako sam ranije uopšte mogla da funkcionišem bez mejla! To je nešto što je danas postalo deo nas”.
“Na neki čudan način, bila sam deo društvenih medija pre nego što su društveni mediji nastali. To je bilo u mojoj mladosti, kada sam putovala i predstavljala svoje haljine, za mene je to bilo nešto izuzetno prirodno. Drago mi je što sam bila dovoljno stara da radim za “Studio 54” i dovoljno mlada da postanem deo digitalne generacije. Najbolja stvar u vezi starenja je što imate iza sebe prošlost, neku priču, koju ne možete poreći. Ako vam vaša prošlost ne smeta, to znači da ste živeli dobro, živeli punim plućima“, navodi Dajana.
“Ali to ne znači da imam više mudrosti od neke tamo devojčice - imam iskustvo, ali ne nužno i mudrost. Tako da je moj savet da udradite isto što i ja – sledite svoje snove. Volite život, ostanite radoznali, i nemojte shvatati sebe previše ozbiljno”, zaključuje kreatorka.








