Izvor: Radio 021, 01.Feb.2015, 11:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li su žene lepše kad su našminkane?
Većina žena će priznati da retko izlazi iz kuće a da na licu nema makar najosnovniju šminku poput karmina, maskare i rumenila.
Međutim, na osnovu najnovijeg istraživanja, dokazano je da šminka ne doprinosi mnogo ženskoj atraktivnosti i provođenje velikog vremena ispred ogledala deluje kao uzaludan posao.
Robin Krejmer, psiholog sa Univerziteta u Jorku rekao je da je poenta "da ste vi takvi kakvi ste". "Iako šminka može ženu da učini malo atraktivnijom, ne >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << može da promeni to ko je ona u stvari", naveo je Krejmer i dodao da karakteristike i identitet osobe određuju njenu privlačnost.
U ovom istraživanju je učestvovalo 44 ženskih studentkinja između 18 i 21 godine koje su fotografisane sa i bez šminke. Fotografije su zatim pokazane nasumično odabranim muškim i ženskim studentima od kojih je zatraženo da rangiraju atraktivnost žena sa slika od 1 do 7.
Naučnike je iznenadilo to što je čak 69 odsto studenata većom ocenom rangiralo slike na kojima su žene bez šminke.
Dr Aleks Džouns, koja je takođe učestvovala u ovom istraživanju zaključila je da je naša atraktivnost uglavnom determinisana sopstvenim prirodnim izgledom, a šminka u svemu tome ima neznatno mali doprinos.






