DA LI ZNATE ŠTA JE ASMR ISKUSTVO? Većina nas ga je imala, a da nije ni svesna!

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Dec.2019, 17:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DA LI ZNATE ŠTA JE ASMR ISKUSTVO? Većina nas ga je imala, a da nije ni svesna!

Da li ste ikada osetili da vas neki zvukovi dovode u opušteno raspoloženje i izazivaju prijatnu jezu?

Velika epidemija u sajber svetu poslednjih godina su takozvani ASMR videi koji samo na klik garantuju osećaj uzbuđenja i prijatnosti i sigurno ste bar jednom popustili pred tim "grešnim" zadovoljstvom i ježili se uz zvuk grickanja čipsa ili umirujuće prizore savršenih slivova šlaga. Njihovi autori nazivaju se ASMR umetnicima, naučnici ukazuju na sve blagodeti prepuštanja... >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << A vi i dalje, kao, ne znate o čemu se radi?

ASMR je skraćenica od Autonomous sensory meridian response (autonomni senzorni meridijalni refleks) i predstavlja onaj neobičan osećaj prijatnosti koji se širi telom dok vas neko, na primer, mazi po kosi ili masira po ramenima, a koji se javlja i dok gledate određene slike, slušate određene zvuke... Naučnici ASMR priznaju kao metodu opuštanja - to je danas svetski hit u lečenju nesanice.

Suštinski, ASMR su prijatne vibracije u našem mozgu, koje se zatim prenose na čitavo telo i podstiču osećaj relaksiranosti čitavog organizma, euforije, sreće, udobnosti, smirenosti...

Javljaju se kao reakcija na "okidače", koji mogu biti taktilni, ali i zvučni i vizuelni. Zvučni okidači su šumovi koji kod većine ljudi podstiču prijatan osećaj, kao što su šaputanje, grickanje, šuškanje papira, zvuk talasa, kiše, voza u pokretu, nežnog tapkanja prstima, listanja knjige... Da bi reakcija u telu bila izazvana, potrebno je da se stimulus ponavlja, da ima ustaljen tempo, da je jačina odgovarajuća, stabilna i ujednačena. Vizuelni su, na primer, posmatranje masaže, četkanja kose, lakiranja noktiju, sporih pokreta ruku, pretapanja boja... Na internetu je sve više takvih snimaka i sigurno ćete među njima naći nešto što vas umiruje.

Ali, šta se dešava kad zvuk koji izaziva zadovoljstvo u isto vreme "okida" i neke druge osećaje u telu, na primer želju za određenim ukusom? Kao odgovor na ovo pitanje iz Južne Koreje nam stiže mukbang, audio-vizuelni doživljaj u kojem domaćin paralelno jede i interaguje sa pratiocima.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.