SAMO STRUJA HLADI NUKLEARKU FUKUŠIMU

Izvor: Kurir, 17.Mar.2011, 11:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAMO STRUJA HLADI NUKLEARKU "FUKUŠIMU"

TOKIO - U pokušaju da spreče potpuno topljenje reaktora, japanski vojni helikopteri bacili su četiri tovara vode na nuklearni kompleks "Fukušima-Daići", u kome je došlo do niza eksplozija i požara pošto je 11. marta teško oštećen u razornom zemljotresu.

Reaktor 3 poliven je morskom vodom četiri puta jutros pre 10 sati po lokalnom vremenu, ali nivo radijacije u nuklearnoj centrali "Fukušima 1" posle 10 časova ostao je nepromenjen, javila je agencija Kjodo. >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir <<

U međuvremenu, menadžeri nuklearke kažu da pokušavaju da poprave sisteme za hlađenje reaktora, koji su prestali sa radom kada je posle zemljotresa došlo do nestanka struje, što je uzrokovalo topljenje reaktora.

U hlađenje reaktora u "Fukušimi 1" će se uskoro uključiti i vodeni topovi, a uprava centrale se nada da će tokom dana ponovo uspostaviti dotok struje do postrojenja, što je neophodno da se reaktiviraju sistemi za hlađenje, zaustavljeni u petak, kao i rezervni generatori. "Ako uspemo da vratimo struju, moći ćemo da aktiviramo razne električne pumpe i da ulijemo vodu u reaktore i bazene za potrošeno nuklearno gorivo", rekla je predstavnica kompanije Tokio elektrik pauer koja upravlja "Fukušimom 1".

Oko 10.000 ljudi uputilo se u centre za evakuaciju i zdravstvene ustanove u prefakturi "Fukušima" da bi se testirali na izloženost radijaciji. Među njima su ljudi koji žive u okolini nuklearnog kompleksa i oni koji su preživeli zemljotres i borave u centrima za evakuaciju.

Rezultati testova, obavljenih na 26 lokacija, pokazali su da je radioaktivnost detektovana kod šest osoba i njima su očišćeni lice i ruke, ali nikome nije dekontaminirano čitavo telo.

Vlada će prvi put podeliti 900 tona jestive soli iz državnih rezervi zbog nestašice ove namirnice, izazvane obustavljanjem proizvodnje u jednoj od šest japanskih solana posle zemljotresa.

Oko 5.500 praznih rezidencija u vlasništvu vlade u oblasti pogođenoj zemljotresom i cunanijem stavljeno je na raspolaganje evakuisanom stanovništvu, preneo je Kjodo.

Broj poginulih i nestalih u zemljotresu na severoistoku i istoku Japana jačine oko 9 stepeni Rihterove skale i džinovskom cunamiju od 10 metara popeo se na skoro 13.000, dok se oko 450.000 ljudi nalazi u privremenim prihvatilištima, gde su potražili spas od temperatura koje se noću spuštaju ispod nule.

Američkim vojnicima u Japanu podeljene su tablete joda zbog opasnosti od radijacije, a SAD su apelovale na američke državljane koji žive u radijusu od 80 kilometara oko kompleksa "Fukušima" da se evakuišu.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.