Veći porez na gazirana pića?

Izvor: B92, 16.Maj.2012, 21:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veći porez na gazirana pića?

Tri zdravstvena stručnjaka sa Univerziteta Oksford predložila su povećanje poreza na gazirana pića, za čak 20 odsto, kao meru koja bi pomogla u smanjenju gojaznosti građana Velike Britanije, najgojaznije nacije u Evropi.

Četvrtina Britanaca je gojazna, a procenjuje se da će do 2030. godine polovina građana imati problem sa viškom kilograma.

Direktor istraživačke grupe sa Oksfordskog univerziteta Majk Rajner izjavio je da ranije mere kojima je pokušano smanjenje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << gojaznosti nisu uspele.

"Potrebne su nam drastičnije i inovativnije mere", rekao je Rajner.

Njihova analiza, objavljena u utorak u časopisu BMJ, zasnovana je na istraživanju drugih studija o uticajima povećanja poreza na gazirana pića, što je praktikovano u nekoliko američkih država i Irskoj. Zaključili su da su uvedeni porezi od jedan do osam odsto bili previše niski da bi uticali na smanjenje konzumiranja gaziranih bezalkoholnih pića.

Prodaja pića je, sa druge strane, opala kada su u nekim američkim kafićima povećane cene zaslađenih napitaka 35 odsto.

Jedna studija je pokazala da bi porez na nezdravu hranu u Britaniji mogao da smanji srčane bolesti do tri odsto, što bi na godišnjem nivou značilo 900 do 2.700 smrtnih slučajeva manje.

Radi zdravijeg života svojih građana, slične poreze uvele su i druge evropske zemlje. Francuska ima veće poreze na zaslađena pića, Danska na sve proizvode sa zasićenim mastima, Norveška na šećer i čokoladu.

Neki stručanjaci su, međutim, skeptični kada je u pitanju efikasnost takvih mera. Oni upozoravaju da nije sigurno da će povećanje poreza uticati na izbor i zdrave navike potrošača, koji će možda umesto skupljeg gaziranog kupiti voćni sok, koji sadrži sličan broj kalorija.

U trenutku kada se britanska vlada već bori sa visokim porezima i rastom nezaposlenosti, nije sigurno da će biti spremna da predloži uvođenje takve nepopularne mere.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.