Uzimanje vitamina D možda neće poboljšati stanje kostiju

Izvor: N1 televizija, 05.Okt.2018, 22:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uzimanje vitamina D možda neće poboljšati stanje kostiju

Uzimanje vitamina D, možda neće poboljšati stanje skeleta, rezultirati većom gustinom kostiju ili sprečiti prelome i padove odraslih osoba, sugeriše novo istraživanje.

Prema radu objavljenom u časopisu Lancet Diabetes & Endocrinology stručnjaci su, analizirajući rezultate 81 ranije studije, utvrdili da nema koristi od tih preparata za kosti.

"Naši rezultati pokazuju da je malo razloga da odrasle osobe uzimaju preparate vitamina D za kosti i njihovu zaštitu >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << od preloma, osim za visoko rizične osobe poput onih koje nisu dugo vremena izložene sunčevim zracima", kaže autorka istraživanja dr. Alison Avenel iz britanskog univerziteta Aberdin.

Uzimanje vitamina D dugo se preporučuje starijim osobama zbog lečenja i sprečavanja osteoporoze. Avenel kaže kako bi želela da vidi promenu preporuka koje će odvratiti ljude od uzimanja tih preparata.

Za potrebe istraživanja, tim na čelu s Avenel proučio je ranije studije koje su se bavile uticajem preparata vitamina D na zdravlje kostiju.

Izdvojili su 81 istraživanje koje je obuhvatilo 53.537 ispitanika, koji su proučavani između četiri nedelje i pet godina. Više od tri četvrtine istraživanja obuhvatilo je žene starije od 65 godina. Analiza podataka pokazala je da uzimanje vitamina D nije imalo nikakav učinak na broj preloma ili padova, a ni različite doze vitamina D nisu imale različite rezultate. Čini se da vitamin nije rezultirao povećanjem gustine kostiju.

Avenel ističe da u pogledu uzimanja vitamina D nema konsenzusa oko toga šta je zdrava doza tog preparata.

Doktorka Etel Siris, profesorka sa univerziteta Kolumbija u Njujorku kaže da su ti rezultati možda tačni za prosečnu zdravu osobu, no mogu biti pogrešni za ljude čije su kosti već počele da slabe.

"Glavni razlog zbog kog starije žene počinju da gube koštanu masu i imaju prelome je gubitak estrogena u menopauzi", kaže Siris.

"Faktor rizika za pogoršanje zdravlja kostiju je niska koncentracija kalcijuma ili vitamina D. Postoji preporuka koliko ih je potrebno uzimati, no ako već postoji problem s kostima, želite biti dobro 'pokriveni' u pogledu kalcijuma i vitamina D".

Rizici povezani s uzimanjem vitamina D su mali, dodaje ona.

Siris ističe da je zabrinuta zbog toga što bi rezultati ovog istraživanja mogli podstaći ljude, koji već imaju krhkije kosti, da prestanu da uzimaju vitamin D.

Nastavak na N1 televizija...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.