U maju prva transplantacija srca

Izvor: B92, 30.Mar.2013, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"U maju prva transplantacija srca"

Timovi lekara za transplantaciju srca su obučeni, završen je tender za nabavku mehaničkih pumpi, radi se na izradi zakona, tako da je maj mesec kada možemo očekivati prvu transplantaciju srca u Kliničkom centru Srbije, rekao je Tanjugu direktor ove ustanove prof. dr Miljko Ristić.

On je naglasio da je završen tender za nabavljača mehaničkih pumpi, koje se koriste kao potpora transplantiranom srcu i da se isporuka aparata očekuje najduže za mesec dana.

Ristić >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je naglasio da još nije donet Zakon o transplantacijama organa, što je nelogičnost, jer se u Srbiji transplantacije drugih organa, jetre, bubrega, rade godinama. On je podsetio da je Klinički centar Srbije podneo molbu Republičkoj komisiji za nove tehnologije i naglasio da je ta komisija odobrila da se transplantacije srca rade u KCS.

Da se sve "kočkice slože" i da se ispune svi preduslovi za transplantaciju srca što se tiče opreme, edukacija, zakona, Ristić je rekao da je potreban period od mesec, mesec i po dana.

"Transplantacija srca neće moći da se obavi tog dana kada se steknu svi uslovi, jer je tada je pitanje kada će se pojaviti donor, nekada se on pojavi brzo, a nekada je potrebno da prođe par nedelja. Maj je mesec kada realno možemo očekivati prvu transplantaciju srca u KCS", naglasio je direktor KCS.

Upitan kako rešiti problem sa listamna čekanja za operacije na srcu, Ristić je odgovorio da je to problem o kome se govori već deset godina i dodao da stanje u ovoj oblasti nije tako dramatično kao što se čini.

Prvi čovek KCS je ukazao da su liste čekanja za operacije na srcu u ovoj ustanovi eliminisane i da je slična situacija i u Sremskoj Kamenici.

"Jedini je problem sa listama čekanja u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, gde se čeka oko 2.000 pacijenata, ali polovina njih nisu dijagnostikocvani do kraja. Mislim da to nije adut za Institut Dedinje da se zida zgrada da bi se rešile liste čekanja", rekao je Ristić.

Govoreći o listama čekanja na skener i magnetnu rezonancu u ovoj ustanovi, on je naglasio da se sada čeka šest meseci i da su one nastale zbog nedostatka kadra, opreme, ali i sredstava za potrošni materijal.

"Direktor ove službe preduzeo je mere da se skrati čekanje na skener na tri meseca, ali s postojećom opremom i kadrom to nije moguće. U toku je nabavka novog skenera, sa edukacijom novih kadrova, mislim da će problem biti prevaziđen", rekao je Ristić.

On je ukazao i da kasa zdravstvenog osiguranja ne dozvoljava nabavku više potrošnog materijala za ovu vrstu dijagnostike i da su obezbeđena sredstva samo za tri dana u nedelji.

"Ostaju dva radna dana koja nisu pokrivena zbog nedovoljne količine tog potrošnog materijala. Predstoje nam razgovori s direktorom RFZO da li je moguće povećati broj dijagnostičkih procedura na pet dana u nedelji ili čak možda i na subotu i nedelju. Međutim, to je, izgleda, nešto što ne dozvoljava kasa zdravstvenog osiguranja", kazao je Ristić.

Upitan za liste čekanja na operacije katarakte, on je odgovorio da u Srbiji postoji potreba da se godišnje uradi 25.000 evakvih intervencija i da KCS uradi 5.000, što je njihov maksimum, a da će se liste čekanja eliminisati kada operacije počnu da rade preostalih 17 centara, koji su sposobni da rade ovu vrstu intervencija.

Ristić je napomenuo da je zadovoljan radom svih četrdesetak organizacionih jedinica u okviru KCS i da ova najveća zdravstvena ustanova u Srbiji nema dugovanja i da svoje troškove prema nabavljačima redovno izmiruju. Kada je stupio na mesto direktora, kako kaže, najvažnije mu je bilo da se dugo ne čeka na prvi pregled i da su pacijenti na prvi pregled najduže čekali na gastroenterologiji i hematologiji.

"Na gastroenterološki pregled čekalo se i do mesec i po dana, međutim, sada je taj period od zakazivanja do prvog pregleda smanjen na dvadeset dana. U većini segmenata u KCS se ne čeka duže od sedam dana", istakao je Ristić. Na pitanje šta se dešava s rekonstrukcijom Dečjeg odeljenja Klinike za oftalmologiju, koje je u veoma lošem stanju, prvi čovek KCS je odgovorio da se radi i na tome i da će radove finansirati dijaspora iz Kanade.

"Vrednost te rekonstrukcije je 30 miliona dinara, a oni su prikupili 20 miliona dinara. Ostalo je još tih deset miliona i Ministarstvo zdravlja je najavilo da će ako bude falio neki deo novca taj deo oni finansirati", kazao je Ristić. Govoreći o rekonstrukciju kompletnog KCS, koja je odavno trebalo da počne, on je istakao da se tu događaju neobične stvari koje ni on ne može da objasni.

Od italijanske grupe "Altijeri" koja treba da uradi projekat, prošle godine su, kako je kazao, dobili obaveštenje da je za građevinski deo, opremanje i puštanje u funkciju rok dve godine, da bi nedavno stigla informacija da je rok četiri godine. "Mi smo tražili objašnjenje, postavili smo im 130 pitanja i rečeno nam je da ćemo odgovore dobiti za dve nedelje.

Vreme je da se raščiste odnosi sa ovom italijanskom grupom da li su oni u stanju da završe projekat, građevinske radove, opremanje", zaključio je Ristić.

Foto: dream designs / FreeDigitalPhotos.net

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ristić: U maju prva transplantacija srca

Izvor: Akter, 30.Mar.2013

Timovi lekara za transplantaciju srca su obučeni, završen je tender za nabavku mehaničkih pumpi, radi se na izradi zakona, tako da je maj mesec kada možemo očekivati prvu transplantaciju srca u Kliničkom centru Srbije, rekao je prof. dr Miljko Ristić

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.