Treba li odmah izvaditi umnjak koji stvara probleme?

Izvor: B92, 11.Avg.2016, 10:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Treba li odmah izvaditi umnjak koji stvara probleme?

U uzrastu od oko 12 godina većini dece prestaju da rastu zubi i imaju 28 trajnih zuba, 14 u gornjem nizu i 14 u donjem.

Umnjak, zadnji zub koji izraste u zadnjem delu, obično se pojavi do 20. godine. Iako potpuno prirodna pojava, umnjak često uzrokuje probleme jer u vilici nema dovoljno prostora za dodatne zube. Praistorijski ljudi imali su veće vilice od onih koje mi danas imamo i dovoljno mesta za kutnjake kad bi oni počeli da izbijaju.

Tačno vreme izbijanja umnjaka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i njihov broj mogu da variraju od čoveka do čoveka. "Neće svakome da izrastu umnjaci", kaže Ditmar Usterajh, potpredsednik nemačkog udruženja za dentalnu medicinu. Međutim "oni retko izbijaju u starijoj dobi", rekao je on. Opšte pravilo kojeg se drže zubari jeste da se umnjaci, ako se ne pojave do 25. godine, hirurški uklanjaju. Razlog zbog kojega zubari vade umnjake jeste uverenje da će oni, pre ili kasnije, početi da stvaraju probleme i zato mogu biti izvađeni.

Međutim ta preporuka više se ne sledi kao ranije. "Profilaktičko uklanjanje nije pogrešno, ali danas smo mnogo oprezniji", rekao je Mihael Erenfeld, načelnik sektora za oralnu i maksilofacijalnu hirurgiju na Univerzitetu u Minhenu. Tokom uklanjanja umnjaka može doći i do infekcije i u nekim slučajevima oštećenja živca. "Statistički gledano, svaki peti-šesti umnjak koji ne može da izbije vodi komplikacijama tokom života", rekao je Erenfeld. On preporučuje procenu individualnog rizika nakon nalaza rendgena. "Postoji više kriterijuma da se odredi treba li umnjak biti uklonjen ili ostavljen u vilici", rekla je Dris Vartini iz nemačkog nezavisnog udruženja za savetovanje pacijenata.

Ako postoji dovoljno prostora da zubi izbiju, bolje je pričekati. Dodatni zub čak bi mogao da posluži i za to da zameni oštećeni ili uklonjeni zub. Njihov oblik i funkcija jednaka je kao kod ostalih kutnjaka, što znači da zubi sami po sebi nisu uvek suvišni. Postoji li rizik od infekcije, koji se povećava ako zub nema dovoljno mesta da izraste, treba razmisliti o operaciji uklanjanja. Usna šupljina plodno je tlo za rast bakterija i infekcije se lako prošire, ponekad uzrokujući i pojavu gnoja.

Postoje i dalje komplikacije ako zubi previše pritiskaju susedne, pa je razmak između njih teško prati četkicom. "Zub koji nije potpuno izbio takođe može dobiti karijes", napominje Usterajh. On preporučuje upotrebu zubne četkice s kratkim nitima kako bi se čistili dok se pojavlju. U slučajevima kad umnjak oštećuje druge zube ili uzrokuje otežano gutanje i žvakanje, odgovor je kratak i jasan - umnjak treba izvaditi. Najvažnija je procena individualnog rizika i dobrobiti operacije. "Ne treba svaki umnjak uklanjati", rekao je Oesterreich.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.