
Izvor: Mondo, 25.Feb.2019, 10:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srpsko zdravstvo najbolje u regionu
Najbolje se leče građani Švajcarske, a na 18. mesto na rang listi Evropskog zdravstvenog sistema Srbiju je dovelo skraćenje lista čekanja, uvođenje e-recepata i smanjenje upotrebe antibiotika.
Prema najnovijoj rang listi Evropskog zdravstvenog sistema koja je objavljena jutros, od 35 zemalja Srbija se nalazi na 18. mestu i napredovala je za dve pozicije u odnosu na prethodnu godinu.
Pre pet godina Srbija se nalazila na začelju te liste koja se pravi na >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << osnovu 48 pokazatelja, medu kojima su dostupnost zdravstvene zaštite pacijentima, ishodi lečenja, koliki su obim i područje usluga, kao i prevencija i korišćnje farmaceutskih proizvoda.
Direktorka Instituta za javno zdravlje "Batut" dr Verica Jovanović kaže za RTS da je ovo veliki rezultat i da se 18. mesto na rang listi od 35 zemalja smatra značajnim napretkom.
Prema njenim rečima, iza nas je ostalo 14 zemalja Evropske unije - Portugalija, Italija, zemlje regiona koje su bile ispred nas Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija.
Prva na listi sada je Švajcarska koja je nasledila Holandiju koja godinama unazad ima najbolji zdravstveni sistem, a poslednja je Albanija.
Dr Jovanović je istakla da je jedan od značajnih rezulata za nas taj što smo postigli vodeće mesto u regionu, što je bio i naš veliki cilj.
"Najveći pomaci su napravljeni u dostupnosti zdravstvene zaštite, u skraćenju lista čekanja, u veoma efikasnom informacionom sistemu u korišćenju e-recepta, u smanjenju upotrebe antibiotika", rekla je direktorka "Batuta".
Ukazala je da i dalje treba da radimo na unapredenju preventivnih pregleda koji doprinose smanjenju smrtnosti od malignih bolesti, kao i na smanjenju nezaraznih bolesti.
Dr Jovanović je ponovila je da je napredak Srbije na listi evropskih zdravstvenih sistema rezultat svih zdravstvenih radnika i saradnika koji rade u sistemu zdravstvene zaštite.
Lončar: Sređene liste čekanja, stižu novi aparatiDobre vesti: Pijemo manje antibiotika