Škrgutanje zubima u snu-bruksizam

Izvor: Vesti-online.com, 18.Feb.2010, 14:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Škrgutanje zubima u snu-bruksizam

Refleksno stiskanje vilice može ozbiljno da ošteti zubnu gleđ, pa da se javi osetljivost na kisele i slatke namirnice kao i na promenu temperatura.

Bruksizam karakteriše neprijatno škriputanje zubima, danju i noću, i ova patologija je često povezana sa stresom. S ovim krajnje neprijatnim problemom susreću se i deca i odrasli, a može da se ispava kako danju, tako i noću. Ako se dešava danju, osoba je svesna pritiska na zubima i tada je dovoljna samo volja kako bi se vilica >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << opustila.

Relaksacija pomaže

Ne postoji rešenje kojim se možemo trajno spasti bruksizma. Jedna od varijanti je ukoliko je ova bolest nastala kao posledica psihološkog, upoznavanje razloga stresa i uznemirenosti. Seanse relaksacije daju dobre rezultate. S druge strane, zubar može da predloži i druge dve tehnike. Izrada noćnog silikonskog štitnika (splint) je dobra, jer štititi zube, sprečavajući dodirivanje vilica, a ako ovo nije dovoljno, postoji tehnika, biofeedbek, koja se sastoji u tome da vas budi zvonjava. Ona je efikasna, ali privremena.

Međutim u 80 odsto slučajeva, bruksizam se javlja noću i po nepisanom pravilu u to gluvo doba, pravi veće problema.

 Tokom noći, osoba pogođena bruksizmom može čak šest do osam minuta i to u kontinuitetu, da škrguće zubima. Razlikuju se dva tipa bruksizma, kada osoba stvara pritisak bez grebanja i kada su pritisci na vilicu praćeni škriputanjem zuba.

Naime, većina bruksomana škrguće zubima dok spava. Kada ovo pravi veliku buku, obično partner otkrije o čemu se radi. Drugi karakteristični simptomi će vas upozoriti sami, kada se probudite i osetite bol u vilici i migrenu. Ukoliko sumnjate da patite od bruksizma, obavezno posetite zubara i utvrdite, da li ste u pravu.

Postoje dva uzroka koja objašnjavaju ovaj poremećaj, promena u čvrstini zuba i stres je prvi uzrok. Naime, ukoliko su zubi loše raspoređeni, kontakt između zuba je nestabilan i pacijentu to smeta. Refleksno, stiskanje zuba nastupa iz potrebe da se zubi izravnaju, jer mu štrčanje smeta i pravi tegobe. Drugi i po svoj prilici značajniji uzrok, a svakako i češći jesu psihosomatski problem. Drugim rečima, strepnje i stres se tokom noći ispoljavaju i to pritiskom na zube.

Trošenje zuba bruksizmom je jedna od najneprijatnijih posledica koje stres ostavlja na naša usta. Pošto pacijent noću nije svestan šta radi, noćne slučajeve je teško lečiti.

Ukoliko je hronično, škrgutanje zubima izaziva ozbiljna oštećenja zubne gleđi i vilice. Zubi se troše i može da dođe i do njihovog lomljenja. Javlja se osetljivost na kisele i slatke namirnice baš kao i na promene temperature. Desni i vilica takođe mogu da podlegnu promenama koje su rezultat adaptacije na pritiske. U najozbiljnijim slučajevima, dolazi do deformacije lica.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.