Izvor: VOA, 26.Nov.2014, 22:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rak povezan sa gojaznošću
Nova studija upozorava da pola miliona novih slučajeva kancera godišnje ima veze sa viškom kilograma.
Zdravstveni rizici povezani sa gojaznošću su veoma dobro poznati, a naučnici sada kažu da je gojaznost uzrok i skoro pola miliona novih slučajeva raka godišnje.
U studiji objavljenoj u časopisu "Lanset" navodi se da je Severna Amerika odgovorna za najveći broj novih slučajeva raka povezanih sa gojaznošću, čak 110 hiljada, a prate je Evropa i bivši Sovjetski >> Pročitaj celu vest na sajtu VOA << savez sa po 65 hiljada.
Autori studije očekuju da će širom sveta te brojke rasti, kako se bude razvijala globalna ekonomija. Oni kažu da što je veći indeks telesne mase - odnosno procenat masti u telu u odnosu na visinu osobe - to je veći rizik od oboljenja kao što su rak debelog creva, rak bubrega, pankreasa i dojke.
Istraživači su naveli da je rak epidemija i da ljudi treba da preduzmu mere kako bi održavali zdravu težinu.
Ovde u SAD, pomoć bi mogla da stigne u vidu novog pravila američke vlade prema kojem se od lanaca restorana i bioskopa širom zemlje traži da istaknu količinu kalorija na svom jelovniku.
U naredbi Uprave za hranu i lekove navodi se da sve ustanove koje prodaju pripremljenu hranu i imaju 20 ili više lokacija, moraju da istaknu broj kalorija u hrani i napicima na jasan i upadljiv način. Kompanije imaju godinu dana da ulože žalbe.











