Pušenje – prečica do smrti

Izvor: Politika, 27.Maj.2011, 23:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pušenje – prečica do smrti

Konzumiranje nikotina vodeći je faktor rizika u Srbiji koji je uzrok smrtnosti u 13,7 odsto slučajeva godišnje

Pušenje predstavlja vodeći preventabilni uzrok smrtnosti u svetu, a predviđa se da će ove godine više od pet miliona ljudi umreti od bolesti uzrokovane pušenjem duvana, navodi de u saopštenju Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda (GZJZ).

Imajući u vidu rasprostranjenost štetne navike i zdravstvene, ekonomske i socijalne posledice, Svetska zdravstvena >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << organizacija (SZO) donela je Okvirnu konvenciju o kontroli duvana, kao prvi globalni sporazum u oblasti javnog zdravlja koji su do sada ratifikovale 172 države sveta, s ciljem primene sveobuhvatnih mera u oblasti kontrole duvana.

Usvajanjem Okvirne konvencije 2006, kao i nacionalne Strategije kontrole duvana 2007, naša zemlja je aktivnosti u ovoj oblasti postavila kao prioritet i definisala mere za smanjenje ponude i tražnje za duvanskim proizvodima.

Donete zakonske mere u oblasti zabrane prodaje duvanskih proizvoda maloletnim osobama, zabrane reklamiranja, zaštite stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u radnom i javnom prostoru, predstavljaju preduslov za delotvorno sprovođenje strateških smernica.

Proteklih godina radilo se na unapređenju informisanosti i znanja populacije o štetnosti pušenja i načinima prevencije, pre svega kroz širenje mreže savetovališta za odvikavanje od pušenja i sprovođenje zdravstveno-vaspitnog rada u zdravstvenim i obrazovnim ustanovama.

Prema raspoloživim podacima, učestalost pušenja u Srbiji se smanjuje, što je rezultat sprovođenja mera koje zahtevaju intersektorsku saradnju. Rezultati upravo završene evaluacije prošlogodišnje kampanje na teritoriji Beograda pokazali su da je među anketiranim učesnicima bilo 30,1 odsto onih koji su uspešno ostavili pušenje i ostali nepušači nakon godinu dana od početka kampanje.

Slična je situacija i kod osoba koje nisu uspele da prestanu da puše, ali su znatno smanjile broj popušenih cigareta.

Među pušačima koji nisu uspeli da ostave duvan, najčešći razlozi su bili stresne situacije, prateći simptomi odvikavanja, nedostatak podrške i uticaj pušača iz bliže okoline, navodi GZJZ Beograd.

Tanjug

-----------------------------------------------------------

Trećina srpskih trudnica puši tokom trudnoće

Prema podacima istraživanja zdravlja stanovnika iz 2006. godine, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 38,1 odsto muškaraca i 29,9 odsto žena. U odnosu na istraživanje iz 2000. godine, učestalost pušenja smanjila se za 9,8 odsto kod muškaraca i 3,8 odsto kod žena. Posebno zabrinjavajuće jeste to da čak trećina svih trudnica u našoj zemlji puši u nekom periodu ili tokom cele trudnoće. Podaci koji se odnose na populaciju dece i omladine ukazuju da 8,8 odsto dečaka i 8,3 odsto devojčica uzrasta od 13 do 15 godina puši.

objavljeno: 28.05.2011

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.