
Izvor: B92, 14.Apr.2021, 21:40
Oglasio se kineski virusolog: Pogrešno ste me razumeli, kineske vakcine su efikasne
Visokorangirani kineski virusolog Gao Fu je nedavno izrazio sumnje u efikasnost kineskih vakcina, ali je sada istakao da su njegove izjave pogrešno protumačene, navodi Dojče vele (DW).
Izjavom na konferenciji u Čengduu da kineske vakcine "ne postižu veoma visoke stope zaštite", šef kineskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Gao Fu privukao je veliku pažnju, ali je ubrzo potom relativizovao svoju izjavu.
Njegova namera je bila da se postojeća efikasnost >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << još više poveća, na primer, davanjem različitih preparata, piše Dojče vele, dodajući da je kineski virusolog na stručnoj konferenciji izneo "naučnu viziju".
Fuova argumentacija u skladu je s onim što je do sada poznato o efikasnosti četiri vakcine, čija upotreba je do sada odobrena u Kini, a koje su, kako piše DW, itekako efikasne.
Kod tri vakcine, od kojih dve proizvodi Sinofarm, a jednu Sinovak, reč je o klasičnim "mrtvim vakcinama" koje koriste mrtve (neaktivne) virusne proteine.
Dakle, zasnovane su na tradicionalnoj tehnologiji koja se koristi, na primer za vakcine protiv hepatitisa B ili gripa.
Sinofarmova "Vero" vakcina u trećoj fazi studije sprovedene u deset zemalja širom sveta, pokazala je efikasnost od 79 posto, a Ujedinjeni Arapski Emirati su u posebnoj studiji došli do čak 86 posto.
Prema preliminarnim studijama u Brazilu i Indoneziji, efikasnost "KoronaVak" firme Sinovak iznosi između 50 i 78 posto.
Četvrta kineska vakcina firme KanSino je vektorska vakcina bazirana na adenovirusu tipa 5, što znači da se princip delovanja vakcine može uporediti s delovanjem AstraZeneke. Ona bi trebalo da postigne efikasnost od 65 posto.
U osnovi, efikasnost je preko 80 posto ako se uzme u obzir samo teški tok bolesti koji zahteva hospitalizaciju.
DW navodi i da ideja kombinovanja vakcina, kako bi se povećala njihova efikasnost, u principu nije nova, i da naučnici trenutno diskutuju o sličnim pristupima i za vektorsku vakcinu AstraZeneke.
I ruska vakcina Sputnjik V takođe se, u suštini, sastoji od dve vakcine sa različitim vektorskim cepivom na bazi različitih adenovirusa.
Naučnici koji su razvili ovu vakcinu zbog toga očekuju veću efikasnost.
Prema pisanju DW, Kina praktično nije u stanju da testira efikasnost svojih vakcina u zemlji, jer zbog oštrih mera ima veoma malo infekcija. Zbog toga se istraživanje oslanja na studije koje se sprovode u teško pogođenim zemljama, poput Brazila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.