Oboleli a srećni

Izvor: B92, 02.Mar.2011, 13:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oboleli a srećni

Određen broj pacijenata obolelih od retkog neurološkog oboljenja "sindroma zatvorenosti" - LIS (Locked-in syndrome), koji su budni i svesni, ali potpuno paralisani, ističu da se osećaju srećnim, pokazali su rezultati istraživanja grupe belgijsko-francuskih naučnika objavljenog u "onlajn" izdanju britanskog časopisa "BMJ open".

Naučnici su došli do tog rezultata obavivši anketu na 168 pacijenata obolelih od LIS-a među kojima je 65 moglo da pruži potpune odgovore, prenela >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je francuska agencija AFP. Među tih 65 pacijenata, 72 odsto je izjavilo da se oseća srećnim, 28 odsto nesrećnim, a sedam odsto bi se odlučilo za eutanaziju.

LIS je prouzrokovan cerebralno-vaskularnim oštećenjima, što dovodi do nemogućnosti komunikacije, osim pokretima očima i treptanjem. U određenim slučajevima, kod tih pacijenata može doći do povraćaja sposobnosti kontrole glave, prstiju ili stopala, a ponekad i govora ili makar nekog od oblika verbalnog izražavanja.

Nakon stabilizacije zdravstvenog stanja, više od 80 odsto pacijenata živi još 10 godina, a neki i u narednih više decenija.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.