
Izvor: B92, 25.Mar.2020, 13:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lek protiv malarije nije moguće rešenje u lečenju koronavirusa
Rekli su da je potrebno dodatno istraživanje pre nego što se upotreba leka odobri.
Lek protiv malarije hidroksihlorokin, koji predsednik SAD Donald Trump navodi kao moguće rešenje u lečenju koronavirusa, nije bio efikasniji od konvencionalne metode lečenja, pokazalo je istraživanje sprovedeno u Kini, navodi Blumberg.
Izveštaj objavljen u Kini u Žurnalu Univerziteta Džeđijang pokazao je da se pacijenti lečeni tim lekom nisu ništa bolje borili protiv virusa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od onih koji su dobijali druge lekove.
Testiranje je sprovedeno na grupi od 30 ljudi. Od njih 15 koji su dobili lek protiv malarije nakon dve nedelje 13 je bilo negativno a u drugoj grupi koja nije pila taj lek 14.
Blumberg navodi da je hidroksihlorin primenjivan uz antibiotik u Francuskoj dobio na značaju na osnovu male kontroverzne studije sprovedene na 40 pacijenata.
U toj studiji, lek je pomogao da organizmi 26 pacijenata pobede virus, a što je potvrđeno brisom nosa.
Eksperti su kritikovali studiju, nazivajući je zanimljivom i dalekom od konačne.
Blumberg podseća da je predsednik Tramp više puta ponovio da je uveren ta će taj lek delovati.
I potpredsednik Majk Pens preporučio je lek i rekao da lekari mogu da ga daju iako zvanično nije za tu namenu. Dodao je i da je predsednik veoma optimističan po pitanju leka.
Stručnjaci, uključujući člana radne grupe za koronavirus Bele kuće Antonija Faucija, izveštaje su nazvali nepouzdanim jer se baziraju na ličnom iskustvu.
Lek se u Njujorku već daje mnogim hospitalizovanim pacijentima i počinju obimnija ispitivanja, koja su deo širokih napora da se pronađe bilo šta što bi moglo delovati protiv bolesti, piše Blumberg.
U studiji koju su vodili istraživači Odeljenja za infektologiju i imunitet Šangajskog kliničkog centra za javno zdravlje, 15 pacijenata koji nisu primili hidroksihlorokin konvencionalno je lečeno.
To uključuje mirovanje, kiseonik i antivirusne lekove koji se preporučuju u kineskim smernicama za lečenje, poput lopinavira i ritonavira, i po potrebi antibiotika.
Jedan pacijent lečen antimalarikom dobio je teške simptome.
Kod četiri pacijenta lek je razvio dijareju i znakove potencijalnog oštećenja jetre, u poređenju sa trojicom koja su konvencionalno lečena.
Nadležni su zaključili da su potrebne dodatne studije na većem broju pacijenata da bi se u potpunosti istražili rizici i koristi.