Laserski tretman uneo velike promene u lečenju raka prostate

Izvor: B92, 20.Dec.2016, 15:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Laserski tretman uneo velike promene u lečenju raka prostate

Hirurzi koji su obavili laserski tretman rane faze raka prostate nazvali su ga "zaista transformativnim", piše BBC.

Laserski tretman se testira širom Evrope, a hirurzi koriste laser i lek napravljen od bakterije koja se nalazi u morskim dubinama. Rezultat tretmana je eliminacija tumora, ali bez teških nuspojava.

Rezultati testiranja obavljenih na 413 muškaraca, objavljeni u magazinu "The Lancet Oncology", pokazali su da kod polovine muškaraca više nema ni traga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << raka. Doživotna impotencija i inkontinencija su često cena lečenja raka prostate operacijom ili radioterapijom.

Do devet od deset muškaraca nakon lečenja ima problem s erekcijom, kao i s kontrolisanjem bešike. Zbog toga mnogi muškarci u ranoj fazi tumora biraju da čekaju i da počnu da se leče tek kada tumor počne agresivno da raste.

"Ovo menja sve", rekao je profesor Mark Emberton, koji je isprobao tehniku na Univerzitetskom koledžu u Londonu.

U tretmanu se koristi lek napravljen od bakterije koja živi u totalnoj tami na morskom dnu, a koja postaje toksična samo kada je izložena svetlosti.

Deset optičkih fiber lasera se ubacuju kroz perineum, prostor između anusa i testisa sve do kancerogene prostate. Kada se upali crveni laser, on aktivira lek koji ubija rak i iza sebe ostavlja zdravu prostatu.

Testovi su obavljeni u 47 bolnica širom Evrope, a kod 49 odsto pacijenata je zabeležena potpuna remisija. Kod samo 6 odsto pacijenata je bilo potrebno uklanjanje prostate u poređenju sa 30 odsto pacijenata koji nisu bili izloženi tretmanu.

Ono što je takođe važno, uticaj na seksualnu aktivnost i uriniranje ne traje više od tri meseca. Muškarci nisu imali značajnijih nuspojava nakon dve godine.

"Potpuno sam izlečen od raka. Smatram se srećnim što sam primljen za tretman. Čeka me bezbrižan život", izjavio je 68-godišnji Džerald Kapon, jedan od pacijenata.

Tehnologija je razvijena na Institutu "Weizmann" u Izraelu u saradnji s kompanijom Steba Biotech.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.