Krvna plazma zakazala

Izvor: B92, 25.Nov.2020, 21:35

Krvna plazma "zakazala"

Upotreba krvne plazme osoba koje su prebolele kovid 19 u lečenju hospitalizovanih pacijenata s teškom upalom pluća uzrokovanom koronavirusom pokazala je malu korist, rezultati su kliničkog ispitivanja koje su proveli argentinski naučnici.

Terapija rekonvalescentnom plazmom s antitelima osobe koja je prebolela kovid 19, odnosno uvođenje plazme u organizam zaražene osobe, nije značajno poboljšala zdravstveno stanje hospitalizovanih pacijenata s teškom upalom pluća niti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je u većoj meri smanjila rizik od smrtnog ishoda od ove bolesti u odnosu na placebo, rezultati su studije objavljeni juče u časopisu The New England Journal of Medicine.

Uprkos ograničenim dokazima o delotvornosti, rekonvalescentna plazma, koju je američki predsjednik Donald Tramp u avgustu isticao kao "istorijski uspeh" u lečenju kovida, često se daje pacijentima u SAD-u.

Učestvovala su 333 pacijenta

U oktobru je manja studija indijskih naučnika upućivala na to da se simptomi bolesti mogu poboljšati davanjem rekonvalescentne plazme zaraženim pacijentima obolelim od upale pluća, a reč je o otežanom disanju i snažnom osećaju umora, ali nedavna argentinska studija ukazuje na to da se njenom upotrebom nije smanjio rizik od smrtnog ishoda, niti od razvoja dodatnih teških simptoma bolesti nakon 28 dana.

U studiji argentinskih naučnika učestvovala su 333 hospitalizovana pacijenta s teškom upalom pluća uzrokovanom kovidom 19 kojima su nasumično davani rekonvalescentna plazma ili placebo. Nakon 30 dana terapije lekari nisu otkrili značajne razlike u poboljšanju simptoma ili opšteg zdravstvenog stanja pacijenata.

Ustanovili su da je stopa smrtnosti bila gotovo jednaka - 11 odsto u grupi koja je dobijala rekonvalescentnu plazmu i 11,4 odsto u onoj koja je primala placebo, što je razlika koja se statistički ne smatra značajnom.

Ali, ipak je moguće da rekonvalescentna plazma pridonese poboljšanju zdravstvenog stanja kod pacijenata s kovidom 19 koji imaju manje teške simptome, rekao je voditelj studije dr Ventura Simonovič iz Italiano bolnice u Buenos Ajresu. Dodao je da će bitipotrebno sprovesti dodatne studije.

"Za pacijente s teškim oblikom bolesti, poput onih koji su učrstvovali u ovoj studiji, veću ulogu bi mogli imati ostali načini lečenja koji se temelje na antitelima", kazao je Simonovič.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.