Koja hrana izaziva glavobolju?

Izvor: B92, 20.Dec.2012, 14:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Koja hrana izaziva glavobolju?

Glavobolja je bolest koja pogađa najveći deo populacije, barem u određenom periodu života.

Savet broj 1: kada vas zaboli glava popijte na iskap dve čaše vode sobne temperature

Savet broj 2: kada se probudite, pre kafe, popijte čašu vode. Pored toga što su šanse za glavobolju manje, takođe su manje i za šlog i infarkt koji se najčešće dešavaju u jutarnjim satima kada nam je krv prirodno gušća.

Može >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << biti simptom različitih bolesti, može imati desetine uzroka a nekada ne mora postojati uzrok za glavobolju.

Prema procenama stručnjaka 10-15% populacije pati od čestih migrena. Najčešće su to žene, čak 40%. Glavobolju može uzrokovati mnogo toga. Od nedostatka sna do promene vremena a svaka osoba ima jedinstvene "okidače" za glavobolju.

Istraživači su sada pronašli dokaz da hrana kao što su orasi, pasulj ili sir mogu biti uzrok teških i bolnih glavobolja za neke ljude, piše Wall Street Journail.

Razlog za to je supstanca tiramin.

Tiramin je derivat aminokiseline tirozin. Nakon dužeg vremena, tirozin u nekim namirnicama, kao što su jaja, meso i sir, bakterije pretvore u tiramin. Isti proces događa se i u probavnom sistemu kada je probava usporena.

Sirevi kao što su čedar, bri i provolone, krastavci, kikiriki, brazilski orasi, avokadi, banane imaju u sebi tiramin.

Ipak, predviđati kada će određena hrana izazvati glavobolju je problematično: „Hrana koja u danu kada je osoba malo spavala izazove jaku glavobolju ne mora uopšte da utiče na nastanak bola nekog drugog dana“ kažu lekari.

Interval između konzumiranja hrane koja predstavlja „okidač“ i početka glavobolje može biti 48 sati.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Koja hrana izaziva glavobolju?

Izvor: BanjalukaLive.com, 20.Dec.2012

Glavobolja je bolest koja pogađa najveći dio populacije, barem u određenom periodu života. Može biti simptom različitih bolesti, može imati desetine uzroka a nekada ne mora postojati uzrok za glavobolju. Prema mišljenju stručnjaka 10-15% populacije pati od čestih migrena. Najčešće su to...

Nastavak na BanjalukaLive.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.