Kako prepoznati dehidrataciju: Ne zanemarujte simptome – može biti pogubno

Izvor: B92, 01.Apr.2023, 19:22

Kako prepoznati dehidrataciju: Ne zanemarujte simptome – može biti pogubno

Svako koga je nekad bolela glava, ko je imao otečene desni, rečeno mu je da pije više vode jer je to odgovor na mnoge zdravstvene poteškoće. Iako ne možemo reći da će ispijanje veće količine vode rešiti sve naše zdravstvene probleme, optimalna hidratacija organizma je i te kako važna.

"Voda nam je potrebna za regulisanje telesne temperature, ključna je za održavanje rada bubrega i da se oslobodi štetnih materija", kaže Aron Klark, doktor medicine. Kada uzmete gutljaj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vode ,telo tačno zna gde će poslati H20.

"Telo je neverovatno pametno i vodu će upotrebiti tamo gde je najpotrebnije", kaže doktor Aron.

Ukoliko osećate neki od sledećih simptoma, znajte da vam je hidratacija preko potrebna.

Imate li problema sa koncentracijom? U 2012. godini u američkom časopisu, istraživači su otkrili da dehihratacija organizma ometa pažnju i koncentraciju. Takođe, umor, teskoba, razdražljivost kod mladih ljudi uzrok su dehidratacije. Kod muškaraca koji piju manje vode koncentracija tokom vožnje se smanjuje i na taj način se povećavaju šanse za nezgodom za volanom.

Veća dehidratacija organizma uzrokuje zatvor. Kada debelo crevo apsorbuje vodu, stolica teško dalje prolazi. Nedovoljan unos tečnosti u organizam ženama povećava šansu da pate od zatvora za 30%. Redovna upotreba vode je najbolje rešenje za ovaj problem.

Ukoliko trenirate, umarate se i oznojite, a ne pijete vodu, verovatno ćete osećati vrtoglavicu i slabost, Na svakih dvadeset minuta unesite u organizam po gutljaj-dva vode.

Kada nema dovoljno vode koja prolazi kroz vaš organizam, bubrezi vam neće proizvoditi mnogo urina. Urin će vam biti jačeg i neugodnijeg mirisa.

Čak i blaga dehidratacija organizma može dovesti do glavobolja.

"Ne znamo tačno zašto, ali to može imati neke veze sa činjenicom da dehidratacija smanjuje nivo tečnosti oko svoje kičmene moždine i mozga, što može uticati na pritisak", kaže doktor Klark.

"Nema tačne potkrepljenosti činjenicama da treba biti osam čaša dnevno. Verovatno je to podsetnik za ljude koji piju male količine vode", navodi on. U tih osam čaša se ubraja kafa, čaj koji pijemo a ne zaboravite i 20% tečnosti koju organizam dobije i putem sočnog voća, povrća, supe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.