I razgovor sa doktorom pomaže

Izvor: B92, 31.Okt.2013, 09:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I razgovor sa doktorom pomaže

Rezultati jedne studije pokazuju kako ohrabrivanje pozitivnog mišljenja kod pacijenata koji su suočeni sa bolom može biti ključna prekretnica u njihovom lečenju.

U medicini se mnogo govorilo o placebo učinku, a da naš um zaista ima snagu poboljšanja terapije lekovima, pokazalo je i najnovije nemačko istraživanje. Naime, u nekoliko laboratorijskih istraživanja stručnjaci su ustanovili kako očekivanja pacijenata o efikasnosti leka protiv bolova mogu pojačati njegovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << delovanje.

Ispitanici su dobili analgetik i istraživači su ih uverili kako će taj lek zaista delovati kada im zadaju kratak, ali intenzivan osećaj peckanja. Ovi su ispitanici osetili olakšanje zahvaljujući tom saznanju, ali kada su ti isti ispitanici opet ponovili eksperiment, s time da su im ovaj put ispitivači rekli kako neće dobiti tabletu za bolove, njihov se osećaj bola povećao – uprkos tome što su dobili istu dozu leka kao i u prvom eksperimentu.

Tako su rezultati studije i posredno pokazali kako ohrabrivanje pozitivnog razmišljanja kod pacijenata koji su suočeni sa bolom može biti ključna prekretnica u njihovom lečenju, a u tome lekari mogu imati ključnu ulogu, kao osobe kojima se ljudi prvi obraćaju kada imaju bilo kakve tegobe.

Foto: freedigitalphotos.net/Ambro

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.