Izvor: B92, 20.Feb.2011, 14:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dvojezičnost odlična za mozak
Znanje više od jednog jezika štiti mozak od propadanja kognitivnih funkcija, objavili su naučnici na stručnoj konferenciji u SAD-u.
Pokazalo se da dvojezičnost, pa i učenje drugog jezika kasnije u životu, usporava propadanje nekih od ključnih funkcija mozga, rekla je Elen Bialistok s kanadskog univerziteta Jork na godišnjem skupu Američkog udruženja napredne nauke (AAAS).
Studijom kojoj je jedna od autora bila i Bialistok utvrđeno je da je ljudima koji su >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << govorili više od jednog jezika Alcheimerova bolest dijagnostifikovana u proseku 4,3 godine kasnije, a pojava simptoma 5,1 godinu kasnije nego kod pacijenata koji govore samo maternjim jezikom.
Druga studija, čiji rezultati još nisu službeno objavljeni, sprovedena kompjuterizovanom tomografijom (CT) pokazala je da bilingvalne osobe u uznapredovaloj fazi Alcheimerove bolesti imaju isti nivo propadanja kognitivnih funkcija kao osobe koje se služe samo jednim jezikom na početku bolesti, rekla je Bialistok.










