Dečaci i devojčice podjednako piju

Izvor: B92, 14.Mar.2010, 00:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dečaci i devojčice podjednako piju

Istraživanja pokazuju da alkohol redovno konzumira sedam od 10 maloletnika, pogotovo od kako su u modi alkoholni maratoni u pabovima, pivnicama, diskotekama i žurke po stanovima prijatelja gde se pije do padanja pod sto. - Profesor Aldo Karotenuto, docent psihologije ličnosti na Rimskom univerzitetu, smatra da je u slučaju mladih reč o generacijskom nezadovoljstvu, u čemu vidi znak da se kriza produbila.

Foto - Mattox, www.sxc.hu


Imaju izmedju 11 i 17 godina, a >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zajednički hobi im je nalivanje pivom, žestokim pićima i koktelima egzotičnih naziva.

To je postalo znak raspoznavanja mladih Evropljana koji, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, drže dva tužna primata - prvi su na svetskoj listi ispičutura i, što je mnogo tragičnije, najčešće žrtve tog svog poroka.

Podaci govore da bi jedan od četiri vozača mladjih od 25 godina i danas bio živ da nije seo za volan u pijanom stanju.

Bauk alkoholizma širi se i Srbijom, a prema podacima Instituta za mentalno zdravlje, više od 45 procenata dece od 13 do 17 godina pije.

Pol više nije važan, jer čašicu podjednako vole i dečaci i devojčice - odnos je 52 : 48.

Od ukupnog broja ispitanih, polovina je izjavila da je alkohol prvi put probala u prisustvu i uz odobrenje roditelja.

Istraživanja pokazuju da alkohol redovno konzumira sedam od 10 maloletnika, pogotovo od kako su u modi alkoholni maratoni u pabovima, pivnicama, diskotekama i žurke po stanovima prijatelja gde se pije do padanja pod sto.

Profesor Aldo Karotenuto, docent psihologije ličnosti na Rimskom univerzitetu, smatra da je u slučaju mladih reč o generacijskom nezadovoljstvu, u čemu vidi znak da se kriza produbila.

Deo odgovornosti Karotenuto pripisuje i želji za poistovećivanjem, jer mladi gledaju odrasle kako piju, vide da čaša viskija ili vina lepo stoji i filmskim i televizijskim junacima koji na ekranu neprestano piju, a sve to budi takmičarski duh.

Prema njegovim rečima, pod optužbom su i spotovi koji veličaju alkoholna pića, bez imalo kritičkog stava prema njihovoj neumerenoj potrošnji.

U situaciji kada se 10 odsto maloletnika u proseku opija tri puta mesečno, reklamne kampanje bi morale da se založe za zdraviji način života, prikladan svim uzrastima potrošača.

U Evropskoj Uniji je broj ranjavanja pripisanih alkoholu porastao za 10 odsto, dok saobraćajne nesreće koje su izazvali pijani vozači učestvuju sa 60 procenata u svim teškim povredama i smrtnim ishodima, u koja se ubrajaju i ubistva, samoubistva, zločini, oružane pljačke, nasilje u porodici.

U podatke nisu uračunate bolesti uzrokovane zloupotrebom alkoholnih pića kao što su ciroza jetre, gastritis, polineuritis, psihoza alkoholnog porekla, cerebralna apopleksija, sa često smrtnim ishodom.

"Neverovatno, ali istinito je da, što je čovek mladji, veći je rizik da bi mogao umreti od posledica bolesti izazvanih alkoholom", objašnjava profesor Karotenuto.

Budući da se danas pije od 11. godine, organi ranije propadaju i organizam je nepopravljivo ugrožen.

Svi koji misle da samo muškarci piju su u zabludi, jer sve češća žrtva alkohola danas je mlada i obrazovana devojka od karijere čiji se radni dan završava pićem sa drugaricama.

Devojke kasnije počinju, ali se brže napijaju i lakše postaju zavisne od muškaraca.

Stručnjaci ukazuju da popijeni alkohol odmah ulazi u krvotok i munjevito se apsorbuje, pre svega u mozak. Posle centralnog nervnog sistema, etanol u prvom krugu stiže u jetru, bubrege i srce, a u drugom u mišiće i masno tkivo gde se zadržava.

Oko 95 odsto alkohola razgradjuje se u jetri i to je razlog što taj organ najčešće i strada od njegovog štetnog dejstva.

Onaj ko pati od gastritisa brže apsorbuje alkohol, dok mu se kod onih što istovremeno piju i lekove, medju kojima su sedativi, antihistaminici, analgetici, opijati, dejstvo automatski pojačava.

"Utapanje nevolja u boci" ne narušava samo zdravlje, već može da ugrozi i život onih koje volite ili vam se slučajno nadju na putu, jer statistika pokazuje da je alkohol krivac za gotovo polovinu fatalnih automobilskih udesa u svetu i trećinu svih davljenja, brodskih i avionskih nesreća.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.