Crveno meso podstiče rak pankreasa

Izvor: B92, 17.Jan.2012, 21:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crveno meso podstiče rak pankreasa

Suvomesnati proizvodi, kao i crveno meso, povećavaju opasnost od razvoja raka pankreasa, kada se prekomerno konzumiraju, pokazali su rezultati švedskog istraživanja zasnovanog na iskustvima dva miliona osoba koje je objavljeno u "Britanskom časopisu o raku" - BJC (British Journal of Cancer).

Svakodnevnim konzumiranjem 50 grama (jedna kobasica, dva odreska (parčeta) šunke) mesnih prerađevina može da se poveća opasnost od raka pankreasa za 19 odsto kod muškaraca i žena, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << preneli su francuski mediji.

Radi se o količini prerađevina koja može da sadrži četiri puta više soli i 50 odsto više nitrata (koriste se kao sredstva za konzerviranje) od crvenog mesa, za koga je poznato da delimično podstiče povećanje holesterola u krvi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.