Beograd obeležava Svetski dan svesnosti o autizmu

Izvor: B92, 02.Apr.2019, 20:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd obeležava Svetski dan svesnosti o autizmu

Na inicjativu beogradskog Udruženja za pomoć osobama sa autizmom i podršku zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića i Gradskog sekretarijata za socijalnu zastitu, značajni objekti u Beogradu večeras su osvetljeni plavom bojom kao simbolom podrške osobama sa autizmom.

Plavom bojom svetle zgrada Narodne skupštine, Palata "Albanija", Most na Adi, kao i Fontana na Slaviji.

"Obeležavanje Svetskog dana autizma podseća širu javnost da su osobe sa autizmom članovi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << društva i da društvo koje pruža podršku ražnovrsnim programima razvija usluge i odgovarajuće servise, u značajnoj meri može unaprediti kvalitet života osoba sa autizmom", navode predstavnici Grada i Udruženja.

Oni ističu da je obeležavanje ovog dana prilika da se skrene pažnja na probleme sa kojima se susreću osobe sa autizmom, ali i njihove potrebe i mogućnosti.

"Takođe je prilika da se pokaže solidarnost i odgovornost prema osobama sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama i javnost podseti na obavezu stvaranja jednakh šansi za sve građane, na život bez diskriminacije i podršku", kaže se u saopštenju iz Skupštine grada.

Osobe sa autizmom su jedna od društvenih grupa koja se najčešće isključuju iz života zajednice i svakodnevno se susreću sa neprihvatanjem i predrasudama okoline i neregulisanim zakonskim okvirom o svom položaju i pravima, izjavio je zaštitnik građana Zoran Pašalić.

U saopštenju Zaštitnika povodom 2. aprila, Svetskog dana svesnosti o autizmu navodi se da je stigmatizacija i dalje obeležje života i svakodnevice osoba sa autizmom, a nisu razvijene specifične usluge podrške koje su im potrebne kako bi u punoj meri bile uključene u život zajednice.

"U velikoj meri je i dalje rašireno nepoznavanje autizma i načina na koji se osobama sa autizmom može pružiti podrška u donošenju odluka i vođenju samostalnog života. Potrebno je da uspostavimo i razvijamo programe rane intervencije, usluge podrške u obrazovnom sistemu, usluge u zajednici i druge servise podrški adekvatne potrebama deci i odraslima sa autizmom, kako bi im se u potpunosti omogućilo puno uživanje prava i sloboda", naveo je Pašalić.

Tačan broj osoba sa autizmom u Srbiji nije poznat, jer još uvek ne postoji nacionalni registar koji bi zabeležo broj ljudi sa tim poremećajem, kao i osoba sa invaliditetom.

Oko 90 osoba sa autizmom je zbrinuto u dve specijalizovane ustanove u Šapcu i Beogradu, kao i u Stacionaru za decu i omladinu sa autizmom u Zemunu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.