
Izvor: GradskeInfo.rs, 25.Mar.2023, 10:00
Како гојазност заиста може утицати на здравље? Ако имате вишак килограма, ове ствари морате знати
Гојазност може бити и те како штетна по здравље целокупног организма.
Фото: Pexels/Andres Ayrton
Све преко 10 одсто од идеалне телесне тежине води се као гојазност, а ово стање утиче на појаву болести срца и крвних судова, пад имуног система, склоности ка инфекцијама, на проблеме са органима >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << за варење, отежано дисање, код жена доводи до поремећаја менструалног циклуса и стерилитета.
Ако имате вишак килограма, вероватно сте временом закачили неку од ових бољки које отежавају свакодневно функционисање, а свакако ће се појачати и муке са зглобовима и костима.
Да бисте избегли наведене компликације, неопходно је да започнете са лечењем ове хроничне, али ипак излечиве болести. Тим психолога, ендокринолога, дијетолога и кардиолога објасниће вам шта је најбоље за вас, а ево шта саветују ортопеди…
* Гојазне особе имају повећан ризик од настанка прелома, што је последица измењеног квалитета костију, веће нестабилности и веће силе ударца приликом пада. Дебљина је најчешће удружена са повећаним ризиком од настанка прелома надлактице, зглоба рамена, натколенице и скочног зглоба.
* Могућа су и ишчашења и прелом кукова. Измерите струк, ако је његов обим преко 105 цм, имате 55 одсто већи ризик за прелом кука у односу на особе са обимом струка до 80 цм. Килограми у абдоминалној регији стимулишу ресорпцију кости, па постајете склони падовима и механичким повредама кука.
* Клиничку слику гојазности карактеришу и калцификацијске промене на крвним судовима и меким ткивима око костију и зглобова, као и мишићна слабост. Ако доведете тежину у нормалу, спречићете ове промене и слабљење веза између колагених влакана, која омогућавају лакше функционисање.
* Услед велике тежине, промене на костима и зглобовима не могу да прођу без јаких болова. Слабљењем ћете избећи гутање огромних количина лекова и одлазак код физиотерапеута.
* Гојазност често прате дијабетес, секундарни хиперпаратиреоидизам – бубрег тад слаби и успорено излучује фосфате, што доводи до смањења нивоа калцијума и мањка витамина Д.
Све то утиче на оштећење мишића и зглобне хрскавице, па ће бити неопходно да узимате и суплементе по препоруци лекара, уместо да мршављењем умањите ризик од оболевања, сачувате и здравље и новац.
Namirnice koje sigurno podmlađuju kožu, čak i kad genetika nije na vašoj strani
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Како гојазност заиста може утицати на здравље? Ако имате вишак килограма, ове ствари морате знати се појављује прво на Градске инфо.