Izvor: Blic, 22.Nov.2008, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zasjala subotička zvezda
SUBOTICA - Povodom 100 godina početka izgradnje Gradske kuće i puštanja u rad dekorativne rasvete priređena je svečanost na platou ispred glavnog ulaza. je svečanost u čast najlepšeg zdanja u gradu. Uvodnu numeru izveo je „Garden quartet", a potom je sa balkona zapevao Dušan Svilar. Više stotina građana pozdravljalo je poznatog mladog sugrađanina koji je prvo otpevao pesmu „Čija je ono zvezda", a zatim i nove pesme sa albuma prvenca.
- Presrećan >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sam što mogu da vas pozdravim sa ovog mesta i što sam večeras sa vama, jer Gradska kuća je naša najlepša zvezda -rekao je Svilar.
Građena prema projektu Marcela Komora i Dežea Jakaba, budimpeštanskih arhitekata, u mađarskoj varijanti secesije, ona se nalazi u centru zaštićenog gradskog jezgra na ponos svih Subotičana.
Sanja Moravčić, glumica Narodnog pozorišta, predstavila je Gradsku kuću kao subotičko čudo pročitavši odlomak iz istoimene knjige Boška Krstića. O projektu i arhitektama Komoru i Jakabu govorio je Geza Vaš, direktor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, dok je pesnikinja Marija Šimoković, pročitala svoju pesmu o Gradskoj kući.
Novu dekorativnu rasvetu uključio je gradonačelnik Saša Vučinić, rekavši da je obasjava 565 svetiljki i reflektora i da je projekat rađen oko dva meseca.
- Gradska kuća je naš svetionik od kojeg polazimo i kome se uvek vraćamo. Nijedan Subotičanin ne može da zamisli grad bez nje, jer je ovo zdanje naša mera i lepota. Neka svetlo sa nje obasja sve vaše puteve - rekao je Vučinić.
Postepeno osvetljavanje pratila je muzika valcera „Na lepom plavom Dunavu", a potom je grupa „Perpetuum Mobile" održala koncert na 45,5 metara visine, na terasi vidikovca.
Građena četiri godine
Gradska kuća izgrađena je za dve godine, a za ukrašavanje enterijera bilo je potrebno još toliko vremena. Visoka je 76 metara, duga 105 metara, široka 55,56 metara i prostire se na 5.838 kvadratnih metara.
















