Započeta elektrifikacija na Fruškoj gori

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Nov.2017, 19:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Započeta elektrifikacija na Fruškoj gori

Na južnim padinama Fruške ministar poljoprivrede Branislav Nedimović prisustvovao je puštanju u rad jedne od tri trafo stanice u okviru projekta elektrifikacije polja za navodnjavanje poljoprivrednih površina.

U atarima fruškogorskih sela Šuljam, Manđelos i Grgurevci postavljeno je šest kilometara visokonaponskih kablova I izgradjene tri stubne transformatorske stanice svaka snage 400 kVA. Time su stvoreni uslovi da se u prečniku od kilometra od svake trafo stanice priključe >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pumpe za navodnjavanje.

Miinsitrar Nedimović je podsetio da je elektrifikacija polja u okolini Leskovca donela povrtarima pet puta niže troškove jer su za pogon sistema za navodnjavanje koristili struju umesto skupog dizel goriva.

" U krajnjoj liniji, elektrifikacija je potrebna i za ratarstvo kada se završe sistemi za navodnjavanje. Ovo treba da bude trend jer struja ne pripada samo urbanim prostorima. Mi snižavamo troškove u poljoprivredi preko elektrifikacije i kroz sisteme za navodnjavanje", rekao je Nedimović.

Ministar Nedimović je rekao da je predlog budžeta zua narednu godinu danas usvojen na Vladi i da će uskoro biti upućen Skupštini Srbije na usvjanje.

"Ministarstvo poljoprivede je izdvojilo nekoliko stotina miliona dinara za elektrifikaciju polja. Nama je mera da ovom merom povećamo površine do kojih je stigla električna energija", rekao je Nedimović i naglasio da sve to košta. Država investitra u infrastrukturu, a voćari i povrtari plaćaju struju po utrošku električne energije.

" Za još bolje funcionisanje proizvodnje moramo dovesti struju do polja I to je trend kojim moramo ići: elektrifikacija, plus navodnjavanje I komasacija. Mi moramo konačno biiti svesni da se nalazimo u 21. veku i da savremene svetske trendove moramo integrisati u naše prostore", poručio je Nedimović.

On je najavio da će budžet za poljoprivredu naredne godine biti veći za 2,5 milijarde dinara, ali I da će nominalna davanja ostati na istom nivou.

"Sredstva će biti usmerena u sisteme za navodnjavanje, elektrifikaciju polja i opreme koja je neophodna za procese u poljoprivredi. Neće biti povećanja subvencija, nominalna davanja ostaju ista kakva su bila. Kada pričamo o funcionisanju države i upravljanju javnim sredstvima moramo biti svesni da možemo potrošiti ono što imamo. Ne želim da budem kao neki pre desetak godina, da obećam 12.000 dinara, isplatim šest hiljada i da ostalo zaboravim pa da stigne 50 hiljada tužbi što se sada desilo. Mi sada imamo kao trošak ono što se desilo 2009. godine kada su obećana sredstva nekomercijalnim gazdinstvima, a nisu isplaćena, To nam se sad apojavfljuje kao problem. Ne želim da nekome ko će me zameniti ostavljam troškove, moramo voditi računa o tome koliko imamo sredstava", poručio je Nedimović.

On je izrazio očekivanje da će lokalne samouprave zbog suše značajno umanjiti poreze na poljoprivredno zemljište.

Govoreći o IPARD fondovima minister Nedimović je rekao da je tehnički deo posla završen i da se samo očekuje akt Evropske komisije das mo dobili akt o akreditaciji da bi već u trećoj sedmici decembra bili objavljeni prvi pozivi za nabavku traktora i mehanizacije preko IPARD fondova. Za narednu godinu reč je o oko 40 miliona evra jer će biti akumulirana sredstva iz prethodnih godina koja nisu iskorišćena tako da ništa neće ostati nepotrošeno.

Ukupna vrednost investicije na elektrifikaciji fruškogorskih voćnjaka I vinograda je 36 miliona dinara i na ove trafo stanice trenutno je priključeno 20 koji imaju 170 hektara pod jabukama, nektarinama, breskvama i šljivom i 40 hektara vinograda. Ova gazdinstva imaju oko 30 stalno zaposlenih i od marta do oktobra  zapošljavaju oko 150 sezonaca.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.