Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Nov.2017, 00:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Unapređenje uslova smeštaja u Gerontološkom centru Vrbas
Pokrajinski sekratarijat za socijalnu politiku, deomgrafiju i ravnopravnost polova početkom godine obezbedio je Gerontološkom centru u Vrbasu sredstva u iznosu od 3 miliona i 700 hiljada dinara. Od ovog novca, upravo su završeni planirani radovi na dva objekta u Kucuri i Vrbasu, a korisnici i zaposleni u ustanovi se nadaju da je to korak bliže ka dobijanju licence za rad.
U odeljenju Gerontološkog centra Vrbas u Kucuri završeni su radovi na ugradnji protivpožarne centrale >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i alarma za automatsku dojavu požara. Iako ovi radovi tek neznatno utiču na njihov svakodnevni život, korisnici su zadovoljni što se aktivno ulaže u povećavanje bezbednosti i kvalitet smeštaja u domu.
"Lepo nam je, imamo prirodu, šetamo kad je lepo vreme, tako da je super, jako je dobro. Dolazimo na vreme na ručak i onda smo opet slobodni. Sobe su čiste, sve je čisto, tako da je super. Jako je dobro", rekao je Bagi Ferenc iz Srbobrana.
Đuro Cjetičanin prognano raseljeno lice iz Hrvatske i u ustanovama u Kucuri i Vrbasu proveo je 14 godina. On kaže da se rukovodstvo od samog početka trudi da im smeštaj bude što ugodniji.
"Što se tiče uslova, svega, i hrane, i radnog i medicinskog osoblja, kuvarica... Nemam na šta da se žalim. Nisam se ni do sad žalio, nemam na šta. Jako je dobro", rekao je Đuro.
Sredstvima pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku upravo je završena i izgradnja savremene kotlarnice u objektu Gerontološkog centra u Vrbasu, a ukupna vrednost ovih radova je dva i po miliona dinara.
"Objekat Gerontološkog centra u Vrbasu koji ima 1500 kvadrata sa ovim kondenzacionim kotlovima po načelima energetske efikasnosti treba d aostavri uštedu u potrošnji prirodnog gasa u iznosu od 20 do 30 posto, tako da je to nama i sa te strane veoma bitno, dakle, ušteda u materijalnim troškovima, a i ne može se desiti da ustanova ostane bez grejanja, jer su u pitanju četiri kotla, tako da u svakom momentu, ako jedan ne radi, rade ostali", istakla je Radmila Musić, direktorica Gerontološkog centra Vrbas.
Gerontološki centar Vrbas je od 2015. godine u postupku licenciranja za obavljanje delatnosti pružanja socijalnih i zdravstvenih usluga. Jedino što još nedostaje da ovu ustanova dobije licencu je lift na spratnom objektu u Vrbasu za čiju izgradnju je neophodno oko pet miliona dinara.
Gerontološki centar Vrbas nedavno je uveo jedinstveni informacioni sistem socijalne zaštite. Primenom novog računarskog softvera zdravstvena služba u Gerontološkom centru Vrbas biće umrežena sa svim zdravstvenim ustanovama, bolnicama, kliničkim centrima u zemlji. Pored vođenja evidencije o kompletnom boravku korisnika u domu, uvedena je i mogućnost propisivanja recepata, a lekaru će biti direktno omogućeno zakazivanje specijalističkih pregleda za potrebe daljeg lečenja korisnika.
Ovim se umnogome olakšava rad domske ambulante, ali i značajno unapređuje sistem zdravstvene zaštite korisnika što je jedna od osnovnih delatnosti smeštaja u domovima za stare.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...























