
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Sep.2012, 13:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šta donose izmene Zakona o visokom obrazovanju?
NOVI SAD, BEOGRAD -
Izmenama Zakona o visokom obrazovanju, o čemu su poslanici Skupštine Srbije juče završili načelnu rasparavu, biće omogućen upis na naredne fakulteteske godine na budžetu i sa osvojenih 48 bodova, ali samo još ovaj put. Predviđeno je postepeno smanjivanje broja ispitnih rokova, ali i sankcionisanje profesora kod kojih je prolaznost na ispitima manja od 30 odsto.
Ministar prosvete Žarko Obradović opravdava predlog da bude omogućen upis na narednu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << godinu na budžetu sa 48 bodova po Evropskom sistemu kvantitativnog vrednovanja, prihvaćenih prema Bolonji, time što će većem broju studenata biti omogućeno da odmaknu u studiranju.
Međutim, budući akademski građani, koji studiraju na Novosadskom univerzitetu, podeljeni su u ocenama jer znaju da ih već od naredne godine čeka uslov od 50 bodova, a za dve godine i 60, što znači svi položeni ispiti iz prethodne godine. Biće smanjen i broj ispitnih rokova, postepeno do 4 izlaska na ispite godišnje.
Valić Nedeljković: Previše ispitnih rokova, nizak prag bodovanja
Profesorka na Filozofskom fakultetu Dubravka Valić Nedeljković kaže da je spuštanje kriterijuma na 48 bodova nizak prag i da se mora dostići evropski standard od 60 bodova.
"Ovako, kada se prenose stalno neki ispiti koji nisu položeni, studenti nisu osnaženi da savladaju novo gradivo. Kada je reč o broju ispitnih rokova, zaista ih je previše. Na primer, u Engleskoj ima samo dva ispitna roka, u prvom se dobija bilo koja ocena, u drugom samo najniža. Treće šanse nema, jer se polazi od pitanja da li je student koji to ne može da postigne zaista zreo za visoko obrazovanje", objašnjava Dubravka Valić Nedeljković.
Erić: Država i fakulteti nespremni za Bolonju
Država i većina fakulteta nespremni su prihvatili pravila Bolonjske deklaracije, smatra prodekan za nastavu na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu doktor Pero Erić.
"Bolonjski proces nalaže rad sa veoma malim grupama, u kojima može da se prati rad svakog pojedinca. Tako je moguće da se kroz stalno učenje za vreme semestra i provere znanja dođe do većeg dela ocene, odnosno najmanje 70 odsto valorizovane ocene znanja. Tako nešto kod nas je teško postići, pa je normalna reakcija studenata", kaže Erić.
Petrović: Sada studenti da izađu u susret Ministarstvu
Predsednik Studentske unije Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Boris Petrović je protiv smanjenja broja ispitnih rokova, ali je mišljenja da postepeno povećanje broja bodova nije problematično. Kaže da je za razliku od prethodnih nepomirljivih stavova Ministarstva i studenata, sada potreban kompromis.
"Do sada je Ministarstvo popuštalo pred zahtevima studenata da se ne povećava broj bodova. Sada bi studenti u nekoj meri trebalo da izađu u susret Ministarstvu i svima ostalima u procesu visokog obrazovanja", smatra Petrović.
Simić: Samo polovina može da dostigne 60 bodova
O tome da li to smatraju uslugom ili obesmišljavanjem pravila koja iznova donosimo, razgovarali smo sa novosadskim studentima, a gost Jutarnjeg programa Radio-televizije Vojvodine bio je Milan Simić sa Univerziteta u Novom Sadu.
Zanimljivo je iskustvo iz susedstva, iz Hrvatske. Bolonjsku deklaraciju su potpisali 2001. godine, uz obavezu da joj prilagode ceo sistem visokog obrazovanja do 2010.
Mnogi fakulteti u toj zemlji smatraju da bolonjski sistem studiranja nije najbolje rešenje, jer stečenim znanjem i osposobljenošću za posao nisu zadovoljni ni studenti ni njihovi budući poslodavci.
Apsolventima ispitni rokovi svakog meseca
Apsolventi, studenti koji su odslušali sva predavanja na fakultetu i kojima je ostalo samo da polože ispite, ubuduće bi mogli da imaju ispite svakog meseca, ukoliko se prihvati amandman koji je stigao na izmene Zakona o visokom obrazovanju.
"Ministar prosvete me je obavestio da amandmanom koji je uložen, biti povećan broj ispitnih rokova za apsolvente i da će broj ispitnih rokova biti regulisan Statutom fakulteta", rekao je na jučerašnjoj sednici Senata rektor UB Branko Kovačević.
On kaže da se na ovaj način vraća staro pravilo koje je važilo na fakultetima, da apsolventi mogu svakog meseca da polažu ispite. Broj ispitnih rokova je smanjen donošenjem Zakona o visokom obrazovanju, tako da apsolventi imaju šest ispitnih rokova kao i ostali studenti.
Amandman na izmene Zakona o visokom obrazovanju, u kome se kaže da treba dati mogućnost apsolventima da polažu ispite u većem broju ispitnih rokova od predloženih, stigao je od DSS-a.
O ovom, ali i ostalim amandmanima, u Skupštini će se danas raspravljati kada se očekuje i usvajanje izmena Zakona o visokom obrazovanju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...