Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Okt.2014, 12:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sertić: Reforme, važna politička odluka
Srbija je donela poltičku odluku da uđe u reformu, što je jako važno, izjavio je danas u Aranđelovcu ministar privrede Željko Sertić istakavši da je privlačenje investicija jedan od najvažnih elemenata razvoja Srbije.
Otvarajući NIN Fokus "Regionalni investicioni samit", u Aranđelovcu čiji je medijski pokrovitelj agencija Tanjug, Sertić je rekao država u ovom trenutku pregovara sa određenim brojem kompanija, mada bi on voleo da je taj broj veći.
"Morate >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da imate snagu da privučete nekoga i da budete odgovorni. U tom smislu i politička odluka da se uđe u reforme je jako važna", rekao je Sertić.
Ministar je podvukao da nisu važne jedino strane, već su važne i domaće investicije, a kao primer dobrih stranih investicija on je naveo jučerašnje otvaranje nove fabrike "Tigar tajers", i investiciju "Dženeral elektriksa".
U ovom trenutku je veoma važno, kaže Sertić, to što postoji spremnost u vladi da se prihvate i sprovedu svi konstruktivni predlozi privrede.
Trenutni pokazatelji privrede su, prema njegovim rečima, loši i potrebno je mnogo rada i dobrih odluka kako bi vremenom postojale sve snažnije i bolje aktivnosti, ukazao je ministar.
On je rekao da na srpsku ekonomiju utiču problemi u EU, navodeći kao primer da MMF predviđa da će ukupan rast u evrozoni ove godine biti 0,8 odsto, što je ispod proseka i nedovoljno da povuče privredu, posebno na Balkanu.
Sertić je naveo i da su majske poplave, na koje nismo mogli da utičemo, dodatno doprinele smanjenju bruto domaćeg proizvoda za jedan procentni poen.
"Moramo da vodimo računa i kako ćemo sistem učiniti boljim da bi u pet do 10 godina nastavili da imamo kvalitetniju i bolju radnu snagu", rekao je on dodajući da danas u građevini gotovo da nema kvalifikovanog majstora već su svi priučeni.
Tehnički fakulteti, dodao je, daju dobre stručnjake, posebno IT sektor.
Kao poseban problem, Sertić je izdvojio deo ekonomskih problema koji, kako je rekao, čine javna preduzeća. Ukazao je da se čak u izveštaju EK navodi da se u tom delu očekuju ozbiljne promene.
Srbiji su, istakao je, potrebne kompanije koje su spremne da se takmiče gde god - na domaćem i na inostranom tržištu.
Ekonimija bi, kaže, bila mnogo efektivnija kada bi Srbija imala drugačiju državnu upravu, te da postoji veliko nezadovoljstvo radom inspekcijskih organa.
"Nemate mogućnost da kontrolišete rad na crno. Ljudi ne mogu ni da prijave nekoga ko ne plaća radnike i pravi direktnu konkurenciju onome ko legalno radi", ukazao je ministar.
Država bi morala da bude jaka i da reši problem sive ekonomije.
Moraju se smanjivati i troškovi i brinuti o racionalizaciji, rekao je Sertić, a kao primer je naveo bahatost direktora "Krušika" koji nije isplaćivao radnicima plate a sebi je obezbedio automobil vredan oko 70.000 evra.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Sertić: Ove godine recesija, privredni rast početkom 2016.
Izvor: SEEbiz.eu, 10.Okt.2014
ARANĐELOVAC - Sertić je izjavio da je Srbija donela poltičku odluku da uđe u reformu, što je jako važno i istakao da je privlačenje investicija jedan od najvažnih elemenata razvoja Srbije.




