Izvor: Blic, 17.Mar.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Roki visok pet metara
ŽITIŠTE - Ideja grupe mladih Žitištana da podignu spomenik filmskom junaku Rokiju Balboi u centru ove banatske varošice nije dugo čekala na sprovođenje u delo. Tek što je vest o nesvakidašnjem naumu obišla svet, javio se umetnik Boris Staparac iz Dalja u Hrvatskoj, sa željom da izradi repliku statue boksera u Filadelfiji koga je na filmskom platnu stvorio i oživeo holivudski glumac Silvester Stalone. Dogovor sa Udruženjem građana „Roki Balboa" je odmah pao, a prvi radovi su već >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << počeli.
- Statua će biti visoka 2,6 metra, a zajedno sa postamentom spomenik će biti visok pet metara i težiće celu jednu tonu - navodi Bojan Marčeta, inicijator celog poduhvata.
Marčeta ističe ljubaznost policije koja je izašla u susret udruženju, odobrivši upotrebu svog hangara za izradu statue, jer će radovi trajati tri meseca.
Marčeta navodi da je Staparac prilikom boravka u Žitištu prošlog vikenda izrazio oduševljenje idejom i odmah je prionuo na posao. Dok bude trajala gradnja spomenika, Staparac će stanovati u motelu koji mu je besplatno ponudio gostoprimstvo.
- Dogovorili smo se o svim detaljima, a umetnik je ponudio da polovinu vrednosti spomenika sam finansira, što će biti njegova donacija. Ponudu da učestvuje u postavljanju statue ponudio je i kamenorezac Siniša Milivojević iz Vrbasa, koji bi jablaničkim kamenom obložio stepenište i plato i tako se uključio kao jedan od sponzora - navodi Marčeta i ističe brojne ponude velikih kompanija koje žele da pomognu da se spomenik Rokiju nađe na centralnom trgu.
Poznati savremeni američki vajar Tomas Šomberg, autor statue Rokija Balboe u Filadelfiji, uputio je pismo Udruženju „Roki Balboa" u Žitište u kojem nudi pomoć oko izrade spomenika.
Šomberg je ponudio Žitištanima da izradi statuu istovetnu onoj u Filadelfiji i koja je koštala tri miliona dolara. Zbog velikog odjeka ideje Žitištana u svetu, Šonberg je spreman da se odrekne polovine honorara i u pismu savetuje Žitištanima da zbog teške ekonomske i socijalne situacije u svom mestu drugu polovinu utroše na neke druge potrebnije stvari.
Među članovim Udruženja „Roki Balboa" pismo autora statue u Filadelfiji primljeno je sa simpatijama, budući da znaju da je u Americi prava retkost da se neko odriče tako velike sume novca. Posebno ih raduju tople, iskrene Šonbergove reči.




