Izvor: Blic, 24.Jul.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radikali masovno prelaze u DS
Sedišta stranaka iz gradske vlasti poslednjih meseci bukvalno su zatrpana zahtevima za članske karte, a potpisao ih je i veliki broj dojučerašnjih aktivista SRS i DSS, saznaje „Blic". Na novim pristupnicama u DS, G17 plus, LSV i SPO za sada nema zvučnih imena iz bivše vlasti, ali su u ovim strankama izričiti da će tim osobama, čak i da to urade, vrata biti zatvorena.
Mirović: Odlaze samo oni što traže privilegije
Šef novosadskih radikala >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Igor Mirović tvrdi da se i posle izbora dnevno kod njih učlani 30 do 40 ljudi i da nema odliva članstva.
- Imamo 14.000 članova i niko od funkcionera Gradskog odbora, odbornika u Skupštini grada, i članova mesnih odbora nije napustio stranku. Ima građana koji su članovi svih stranaka i ponekad u šali kažem: kada bi seli predsednici odbora stranaka u gradu i ukrstili podatke mnoge bi članove našli na svim listama. Po mojoj proceni, ima oko dve do tri hiljade ljudi koji se sele od stranke do stranke, jer traže privilegije, pa kada posle šest meseci vide da od toga nema ništa, onda postanu kritičari stranaka u koje su ušli - kaže on.
Demokratska stranka, najjača u vladajućoj koaliciji, ujedno je i najinteresantnija za učlanjenje. Proteklih meseci u sedište u Miletićevoj ulici stiglo je na stotine zahteva za pristupanje DS-u, a kako tvrdi dobro obavešteni izvor „Blica" iz ove stranke, među njima i oko 200 pristupnica članova SRS. Demokrate ništa manje nisu interesantne i dojučerašnjim članovima DSS-a. Što se eventualnog prijema novih članova tiče, u sedištu novosadskih demokrata navode da će kontrola biti rigorozna, jer će se o svakom potencijalnom članu odrediti organi stranke.
- To je normalna pojava. Kako se zahuktava predizborna kampanja i kada se već naslućuje ko će činiti vlast, tako se povećava i broj popunjenih pristupnica. Posle konstituisanja gradske vlasti taj broj je još porastao i za očekivati je da će ovaj tempo trajati još oko šest meseci. Sada je broj pristupnica nekoliko puta veći nego ranije i radi se o više stotina zahteva - kaže Boris Barjaktarović, predsednik Gradskog odbora G17 plus.
On navodi da su manje stranke zanimljivije onima koji žele da grade političku karijeru zbog veće mogućnosti napredovanja u hijerarhiji, pa ne čudi što su sve stranke gradske koalicije sada interesantne. Svaki kandidat prolazi proveru, ali je bilo slučajeva i da se „provuče i onaj kome u G17 plus nije mesto".
- U pristupnicama uglavnom ljudi ne navode da su ranije pripadali nekoj stranci. Onda preko naših članova po mesnim odborima proveravamo da li su podaci iz pristupnice tačni. Bilo je slučajeva da su preko Beograda pokušali da uđu u stranku, ali smo ih u tome osujetili - kaže Barjaktarović, ne želeći da govori o imenima.
Za razliku od 2000. godine, kada je veliki broj članova SPO prešao u DSS, situacija se sada potpuno okrenula, potvrđuje Nemanja Starović, potpredsednik GO SPO.
- Za nas je logično da ljudi iz DSS prilaze SPO, jer mi nismo menjali politički kurs od osnivanja stranke, što kod DSS nije slučaj. To, naravno, ne znači da ćemo biti otvoreni za sve, jer držimo do ugleda stranke. Za sada je primljen samo jedan član DSS, a o svakoj pristupnici pojedinačno izjašnjavaće se kadrovska komisija stranke - zaključio je Starović.
U novosadskom DSS juče nije bilo moguće dobiti zvaničan komentar na ovu temu, a kako nezvanično saznajemo da je osipanje članstva počelo još krajem prošle godine, kada je revizijom utvrđeno da je od ukupno 4.000 članova, 2.500 potpisalo revizioni karton, 1.100 nije bilo zainteresovano za „produžetak saradnje", dok je 500 ljudi tada zatražilo ispisnice.
Nema dobre zaštite od „preletača"
Predsednik Skupštine grada i šef novosadskih ligaša Aleksandar Jovanović kaže da se stranke teško mogu zaštiti od „preletača".
- Ima dosta ljudi koji su „višepartijski orijentisani", odnosno članovi su više stranaka istovremeno. Stranke nisu policija i nemaju mehanizme da provere da li je potpisnik bio član SRS ili DSS i da li ima dosije. Oni poznati iz SRS i DSS ne
verujem ni da bi se odlučili da budu članovi naše stranke,
a i da pokušaju, sigurno ih ne bi
primili - tvrdi Jovanović.














